Księżyc miał w przeszłości atmosferę

Opublikowano: 07.10.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3

Najnowsze wyliczenia przeprowadzone przez naukowców z NASA wykazały, że Księżyc posiadał w przeszłości atmosferę. Srebrny Glob był nią otoczony 3-4 miliardy lat temu w czasach swojej największej aktywności wulkanicznej. Ilość gazów wyrzucanych przez wulkany była wówczas większa niż ilość uciekająca w przestrzeń kosmiczną, więc Księżyc był nimi otoczony.

Na powierzchni Księżyca z łatwością dostrzeżemy ciemniejsze pola bazaltu. Powstawały one wskutek aktywności wulkanicznej naszego satelity, a próbki przywiezione w ramach misji Apollo pozwoliły stwierdzić, że magma zawierała m.in. tlenek węgla i wiele innych gazów.

Doktor Debra H. Needham z Marshall Space Flight Center i doktor David A. Kring z Lunar and Planetary Institute, postanowili wyliczyć ilość gazów, które wydobywały się magmy wypływającej na powierzchnię Księżyca. Z ich wyliczeń wynika, że gazów było tak dużo, iż uformowały atmosferę. Najgęstsza była ona w czasie szczytu aktywności wulkanicznej przez 3,5 miliardami lat. Przetrwała około 70 milionów lat zanim gazy uciekły w przestrzeń kosmiczną.

Dwa największe wyrzuty gazów miały miejsce w czasie formowania się Morza Jasności (Mare Serentiatis) oraz Morza Deszczów (Mare Imbrium). Oba baseny lawy powstały, odpowiednio, przed 3,8 i 3,5 miliardami lat.

“Całkowita ilość wody uwolniona podczas formowania się tych mórz bazaltowych była dwukrotnie większa od pojemności jeziora Tahoe (150 km3 wody). Chociaż większość tej wody uciekła w przestrzeń kosmiczną w postaci pary wodnej jej znaczna część mogła przemieścić się w kierunku biegunów. A to oznacza, że część związków lotnych, jakie obserwujemy na biegunach Księżyca może pochodzić z jego wnętrza” – mówi Needham.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
maciek
Użytkownik

Miał atmosferę ale była ona słaba i knajpa zaliczyła padakę.