Kosowskie służby zaatakowały Serbów

Opublikowano: 14.10.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2188

Dwie ciężko ranne osoby to bilans dzisiejszych działań sił specjalnych Kosowa, atakujących mniejszość serbską zamieszkującą północną część samozwańczej republiki. Kosowscy Serbowie w związku z tymi wydarzeniami proszą państwo serbskie o ochronę, zapowiadając jednocześnie odpowiedź na kolejne prowokacje ze strony Albańczyków.

Specjalne jednostki kosowskiej policji najechały na północną część Kosowa pod pretekstem walki z przemytem, aresztując w związku z tym osiem osób. Oficjalnie władze Kosowa mówią o jednym rannym Serbie i sześciu rannych policjantach, natomiast miejscowi Serbowie informują o dwóch poważnie rannych i prawie dziesięciu lżej ranionych osobach.

Prisztina twierdzi, że w miejscowościach Kosovska Mitrovica i Zvečan „grupy przestępcze” miały utrudniać pracę policjantów. Rzekome gangi to tymczasem przedstawiciele serbskiej mniejszości, którzy stawiali barykady z powodu niedawnych prowokacji kosowskich władz, wykorzystujących sprawę samochodowych tablic rejestracyjnych do destabilizowania sytuacji w północnym Kosowie.

Kosowski premier Albin Kurti, odnosząc się do dzisiejszych wydarzeń, wystosował apel do kosowskich Serbów. Stwierdził w nim, że są oni wykorzystywani przez „niektóre serbskie media, chroniące przestępczość, przemyt i korupcję”.

Przedstawiciele kosowskich Serbów spotkali się natomiast z serbskim prezydentem Aleksandarem Vučiciem. Kilku z nich wręcz błagało o ochronę ze strony serbskiego państwa, przypominając Vučiciowi, że jako głowa państwa jest również zwierzchnikiem serbskich sił zbrojnych.

Goran Rakić, szef Serbskiej Listy w Kosowie, podczas rozmów z Vučiciem mówił natomiast o możliwości kolejnych prowokacyjnych akcji ze strony władz Kosowa. Z tego powodu zapowiedział on, że przy następnej okazji kosowscy Serbowie będą się bronić i odpowiedzą wszelkimi możliwymi środkami na agresję Albańczyków. Rakić mówił również o strzelaniu do bezbronnych ludzi przez kosowską policję.

Sam Vučić podczas spotkania zarzucał „jednemu z państw nienależących do Unii Europejskiej” jednoznaczne popieranie Albańczyków, aby w ten sposób „destabilizować sytuację w regionie i w Serbii”. Na razie wykluczył jednak wejście serbskich wojsk na terytorium Kosowa i Metohiji.

Na podstawie: Politika.rs, Danas.rs, APNews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.