Kosowska policja przeciwko protestowi Albańczyków w Mitrowicy

Opublikowano: 02.06.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1623

Policja samozwańczej republiki Kosowa kategorycznie sprzeciwiła się albańskiemu protestowi w zamieszkanej głównie przez Serbów południowej części Kosowskiej Mitrowicy, z zamiarem przeniesienia się na północną, „serbską” stronę miasta i wezwała obywateli do powstrzymania się od udziału w tej akcji.

„Policja w Kosowie została zaalarmowana, że za pośrednictwem mediów społecznościowych różne osoby i konta wzywają albańskich obywateli do udziału w masowym proteście w południowej części Kosowskiej Mitrowicy z zamiarem przeprowadzenia »Marszu na północ prowincji«. Zauważamy, że po sprawdzeniu stwierdzono, że wiele z tych kont jest podejrzanych, a wezwania mogą być złośliwe, mające na celu zaszkodzenie obywatelom i Republice Kosowa” – wskazała policja.

„Wzywamy obywateli do zachowania spokoju i niepoddawania się jakiejkolwiek organizacji wydarzeń przez nieznane osoby oraz pozostawienia [prawa] strukturom bezpieczeństwa [do] profesjonalnego rozwiązania sytuacji” – czytamy w oświadczeniu.

Według lokalnych mediów, do południa na placu w centrum południowej Mitrowicy zebrało się około 100 osób, niektóre niosły albańskie flagi i symbole Armii Wyzwolenia Kosowa, której nazwę skandują. Wzmocnione patrole policyjne i karabinierzy z włoskiego kontyngentu powstrzymują ich przed przemieszczaniem się na północ.

Wcześniej tysiące Serbów po raz kolejny protestowało przed gminami Zvecan i Leposavic w północnym Kosowie. Organizatorzy wezwali ich do pokojowego przeprowadzenia wieców.

Starcia między mieszkańcami a siłami bezpieczeństwa w poniedziałek spowodowały 52 rannych Serbów i co najmniej 30 żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kontyngent NATO KFOR otoczył z góry budynki władz lokalnych rzędami drutu kolczastego, a za nimi stacjonowały ciężko wyposażone oddziały kosowskiej albańskiej policji z pojazdami opancerzonymi.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.