Liczba wyświetleń: 961
Według danych OECD, oceniających poziom życia w 34 krajach członkowskich organizacji, Polska wypada słabo – dowiadujemy się z „Dziennika Gazety Prawnej”.
Indeks Twojego Lepszego Życia, zamiast wysokości wskaźnika PKB na mieszkańca, bierze pod uwagę 11 różnych dziedzin – mieszkanie, dochody, pracę, społeczeństwo, edukację, środowisko, władzę, zdrowie, satysfakcję z życia, bezpieczeństwo, równowagę między pracą a życiem prywatnym.
Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju za rok 2008, dochód przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce wyniósł 13 811 dolarów, czyli znacznie poniżej średniej 22 284 dolarów dla całej organizacji. W sferze materialnej wyprzedzamy tylko Turcję, Meksyk i Chile, plasując się tuż za Estonią, Węgrami i Słowacją.
Jedną z przyczyn tak niskiego dochodu jest niezbyt dobra sytuacja na rynku pracy. W Polsce pracuje 59 proc. osób w wieku od 15 do 64 lat – dla OECD średnia wynosi 65 proc. Na tle innych krajów bardziej optymistycznie kształtuje się odsetek siły roboczej znajdującej się bez pracy przez rok lub dłużej; u nas jest to 2,49 proc., czyli mniej od średniej dla państw członkowskich, która wynosi 2,7 proc. W tej dziedzinie jesteśmy na jedenastym miejscu od końca. Najgorzej jest w Hiszpanii i na Słowacji, najlepiej w Norwegii i na Islandii.
Relacje na linii praca-życie prywatne spychają nas dalej do tyłu. Rocznie Polacy przepracowują przeciętnie 1966 godzin, czyli znacznie więcej niż średnia dla organizacji, która wynosi 1739 godzin.
Najgorzej Polska wypada jednak w sferze jakości środowiska naturalnego: jesteśmy na drugim miejsce od końca, gorzej jest tylko w Turcji. Trochę lepiej – bo pośrodku całej grupy, na 19. miejscu – plasujemy się pod względem jakości i przejrzystości życia politycznego i styku władzy z obywatelem. Ale uwaga, nawet Turcja wyprzedziła Polskę o dwa miejsca. Najlepiej jest w Australii i Szwecji.
Edukacja zapewnia nam jedno z nielicznych miejsc w czołówce krajów OECD. W Polsce 87 proc. osób w wieku 25-64 lata ma ukończoną szkolę średnią – wobec 73 proc. w pozostałych krajach. Polscy uczniowie wypadają także celująco w opracowanym przez organizację programie oceny poziomu uczniów (PISA). Najlepiej spośród krajów członkowskich sytuują się Japonia i Korea. Polska zajmuje 7. miejsce, tuż za USA.
Również w sferze bezpieczeństwa Polska lokuje się w pierwszej piątce. Chociaż 33 proc. ludzi nie czuje się bezpiecznie na ulicach po zapadnięciu zmroku – średnia dla OECD wynosi 26 proc – to faktycznie jedynie 2 proc. populacji naszego kraju padło ofiarą napaści w okresie minionych dwunastu miesięcy – w krajach OECD to 4 proc.
Gazeta podaje także, że w Polsce tylko 35 proc. osób deklaruje zadowolenie ze swojego życia, choć 51 proc. wierzy, że będzie ono satysfakcjonujące za pięć lat. Oby.
Źródło: Nowy Obywatel