Otyłość coraz większym problemem w krajach OECD

Opublikowano: 19.10.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 878

Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju kreśli przerażający obraz strat, jakie poniesie ludzkość w wyniku rosnącej liczby osób cierpiących na otyłość. W ciągu najbliższych trzydziestu lat ma umrzeć z tego powodu blisko 90 milionów osób, natomiast Polacy znajdują się w czołówce narodów mających ponieść największe koszty związane z tym schorzeniem.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zdecydowała się nie tylko oszacować skalę zjawiska otyłości, ale także związanych z nią kosztów. Z wyliczeń ekspertów wynika więc, że w przeciągu najbliższych 30 lat w państwach należących do OECD z tego powodu umrze blisko 90 mln osób, z kolei leczenie takich osób w badanych krajach będzie kosztowało je 8,4 proc. ogólnych wydatków na służbę zdrowia.

Nie są to jednocześnie abstrakcyjne dane sporządzone przez naukowców, ponieważ wyliczenia oparto na podstawie oficjalnych informacji dotyczących poszczególnych chorób będących efektem otyłości. To właśnie ona odpowiada za 70 proc. kosztów leczenia cukrzycy, 23 proc. chorób sercowo-naczyniowych i 9 proc. przypadków raka.

W Polsce problem otyłości narasta także bardzo szybko. Według OECD gorzej niż w naszym kraju jest jedynie w sześciu innych państwach, stąd w ciągu najbliższych 30 lat na chorobach z nią związanych mamy stracić blisko 4,1 proc. PKB. To oznaczałoby blisko 3 mld zł rocznie wydawanych na walkę ze skutkami otyłości, czyli blisko 182 zł rocznie na każdego obywatela Polski.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Grzechu 19.10.2019 14:41

    ?

  2. Radek 19.10.2019 20:13

    “To oznaczałoby blisko 3 mld zł rocznie wydawanych na walkę ze skutkami otyłości” Dlaczego my mamy wydawać pieniądze na walkę ze skutkami otyłości? Niech wydaje ten kto jest otyły. Cały czas trzeba mieć wroga… wszystko się zgadza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.