Jakaś jakość

Opublikowano: 26.05.2011 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 847

Według danych OECD, oceniających poziom życia w 34 krajach członkowskich organizacji, Polska wypada słabo – dowiadujemy się z „Dziennika Gazety Prawnej”.

Indeks Twojego Lepszego Życia, zamiast wysokości wskaźnika PKB na mieszkańca, bierze pod uwagę 11 różnych dziedzin – mieszkanie, dochody, pracę, społeczeństwo, edukację, środowisko, władzę, zdrowie, satysfakcję z życia, bezpieczeństwo, równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju za rok 2008, dochód przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce wyniósł 13 811 dolarów, czyli znacznie poniżej średniej 22 284 dolarów dla całej organizacji. W sferze materialnej wyprzedzamy tylko Turcję, Meksyk i Chile, plasując się tuż za Estonią, Węgrami i Słowacją.

Jedną z przyczyn tak niskiego dochodu jest niezbyt dobra sytuacja na rynku pracy. W Polsce pracuje 59 proc. osób w wieku od 15 do 64 lat – dla OECD średnia wynosi 65 proc. Na tle innych krajów bardziej optymistycznie kształtuje się odsetek siły roboczej znajdującej się bez pracy przez rok lub dłużej; u nas jest to 2,49 proc., czyli mniej od średniej dla państw członkowskich, która wynosi 2,7 proc. W tej dziedzinie jesteśmy na jedenastym miejscu od końca. Najgorzej jest w Hiszpanii i na Słowacji, najlepiej w Norwegii i na Islandii.

Relacje na linii praca-życie prywatne spychają nas dalej do tyłu. Rocznie Polacy przepracowują przeciętnie 1966 godzin, czyli znacznie więcej niż średnia dla organizacji, która wynosi 1739 godzin.

Najgorzej Polska wypada jednak w sferze jakości środowiska naturalnego: jesteśmy na drugim miejsce od końca, gorzej jest tylko w Turcji. Trochę lepiej – bo pośrodku całej grupy, na 19. miejscu – plasujemy się pod względem jakości i przejrzystości życia politycznego i styku władzy z obywatelem. Ale uwaga, nawet Turcja wyprzedziła Polskę o dwa miejsca. Najlepiej jest w Australii i Szwecji.

Edukacja zapewnia nam jedno z nielicznych miejsc w czołówce krajów OECD. W Polsce 87 proc. osób w wieku 25-64 lata ma ukończoną szkolę średnią – wobec 73 proc. w pozostałych krajach. Polscy uczniowie wypadają także celująco w opracowanym przez organizację programie oceny poziomu uczniów (PISA). Najlepiej spośród krajów członkowskich sytuują się Japonia i Korea. Polska zajmuje 7. miejsce, tuż za USA.

Również w sferze bezpieczeństwa Polska lokuje się w pierwszej piątce. Chociaż 33 proc. ludzi nie czuje się bezpiecznie na ulicach po zapadnięciu zmroku – średnia dla OECD wynosi 26 proc – to faktycznie jedynie 2 proc. populacji naszego kraju padło ofiarą napaści w okresie minionych dwunastu miesięcy – w krajach OECD to 4 proc.

Gazeta podaje także, że w Polsce tylko 35 proc. osób deklaruje zadowolenie ze swojego życia, choć 51 proc. wierzy, że będzie ono satysfakcjonujące za pięć lat. Oby.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.