Jak zapewnić sobie długowieczność?

Opublikowano: 17.08.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 328

“Dobre” geny nie pomagają dożyć do stu lat – wyjaśnili naukowcy.

Mutacje w genach długowieczności wpływają na długość życia człowieka tylko do 90 lat, a szanse dożyć do stu lat lub więcej de facto od nich nie zależą, głosi artykuł opublikowany w piśmie „Journals of Gerontology: Biological Sciences”.

„Wariacje w genie FOXO3 i niektórych odcinkach DNA wpływają na długość życia człowieka, ale nie są tak mocno związane z wyjątkowo długim życiem, jak uważano wcześniej. „Dobre” wersje tego genu pomagają dożyć do określonego wieku, 90-95 lat, ale nie podwyższają szans ich nosiciela dożyć do stu lat” – opowiada Harold Bae z Uniwersytetu Oregonu (USA).

Dziś genetycy i biolodzy aktywnie interesują się tym, jak długo może żyć człowiek, czy istnieje granica długości życia i jakie mutacje w genach kierują wiekiem. W celu zbadania tych tajemnic naukowcy analizują DNA i dietę mieszkańców poszczególnych regonów Włoch i Japonii, gdzie mieszka rekordowa ilość osób, które dożyły do stu lat i przenoszą ich geny w DNA drożdży.

W ostatnich latach naukowcom udało się odkryć kilkaset podobnych wariacji w genach, wpływających na długość ludzkiego życia, których wkład w długowieczność jest stosunkowo nieduży, a mechanizm działania prawie nie poznany. Bae i jego zespół odkryli, dzięki badaniu struktury DNA ośmiu tysięcy najstarszych ludzi na świecie, że wpływ niektórych z tych genów na długowieczność jest znacznie przeceniony.

Naukowców interesowało, jaką wersją genu FOXO3, jednego z prawdopodobnie najsilniejszych czynników długowieczności, dysponują staruszkowie z Włoch i USA, a także Żydzi aszkenazyjscy, oraz jak może to wpływać na długość życia.

To badanie pokazało, że mutacje w FOXO3 rzeczywiście są związane z długowiecznością, ale w dość ograniczonym zakresie: „dobre” wersje tego genu pomagają mężczyznom dożyć do 96 lat, a kobietom do 99 lat, ale przestają wpływać na długość życia po przejściu tej granicy.

„Często słyszeliśmy od kolegów i czytaliśmy o tym, że FOXO3 jest bezpośrednio związany z długowiecznością, jednak nasza próba pokazała, że taki związek nie istnieje dla ludzi, którzy przeżyli ponad sto lat. Uważamy, że inni naukowcy otrzymali takie rezultaty z powodu tego, że badali ludzi w wieku 80-90 lat, a nie najstarszych ludzi na świecie” – powiedział Thomas Peris, jeden z autorów artykułu z Bostońskiego Uniwersytetu (USA).

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o