Izrael wykorzystuje AI do wybierania celów ataku w Gazie

Opublikowano: 03.12.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1235

Tel Awiw korzysta z programu sztucznej inteligencji zwanego „Gospel” („Ewangelia”), aby w szybkim tempie wybierać cele w Gazie. Podczas poprzednich operacji w Gazie IDF zabrakło celów do uderzenia w oblężonej enklawie.

Oświadczenie na stronie internetowej IDF mówi, że izraelskie wojsko wykorzystuje Gospel, aby „w szybkim tempie wyznaczać cele”. Kontynuuje: „Dzięki szybkiemu i automatycznemu wydobywaniu informacji wywiadowczych” Gospel tworzy zalecenia dotyczące celów dla swoich badaczy, „w celu całkowitego dopasowania danych maszynowych z tymi od ludzkich operatorów”.

Aviv Kochavi, były szef IDF, powiedział, że system został po raz pierwszy użyty podczas kampanii bombowej w Gazie w maju 2021 roku. „Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, w przeszłości produkowaliśmy 50 celów rocznie w Gazie” – powiedział. „Teraz ta maszyna produkuje 100 celów dziennie, a 50% z nich jest atakowanych”. IDF nie ujawnia, jakie dane zasilają system Gospel dla tworzenia listy celów.

W czwartek izraelski magazyn „+972” doniósł, że Tel Awiw wykorzystuje sztuczną inteligencję do wybierania celów w Gazie. Były urzędnik izraelski ujawnił, że Gospel wykorzystuje się jako „fabrykę masowych zabójstw”. Program wybiera do zniszczenia domy podejrzanych niskiego szczebla członków Hamasu. Źródła podały gazecie, że ataki na te domy mogą zabić wielu cywilów.

Jedno ze źródeł krytycznie odnosiło się do Gospel „Pamiętam, że pomyślałem, że to tak, jakby [palestyńscy bojownicy] zbombardowali wszystkie prywatne domy naszych rodzin, kiedy [izraelscy żołnierze] w weekend wracają spać do domu” – powiedział.

Podczas prawie dwumiesięcznego konfliktu Izrael uderzył w ponad 15 000 celów. Według Euro-Med Human Rights Monitor Izrael zrzucił w Strefie Gazy ponad 25 000 ton materiałów wybuchowych. IDF donosi, że zabiło jedynie od 1000 do 2000 podejrzanych członków Hamasu. W tym samym czasie według doniesień zginęło co najmniej 15 000 cywilów, w tym około 6000 dzieci.

Richard Moyes, badacz kierujący Article 36, powiedział, że zdjęcia z Gazy dowodzą, że izraelskie bombardowania Gazy nie skupiały się na dokładności. „Spójrzcie na fizyczny krajobraz Gazy” – wyjaśnił. „Jesteśmy świadkami całościowego spłaszczania obszarów miejskich za pomocą ciężkiej broni wybuchowej, zatem twierdzenie, że uderzenia realizuje się z dużą precyzją i o niewielkiej masie, nie znajduje potwierdzenia w faktach”.

W tym tygodniu BBC przejrzała zdjęcia Gazy z dronów i satelitów i ustaliła, że ponad 100 000 budynków zostało uszkodzonych.

Na podstawie: LibertarianInstitute.org, TheGuardian.com, Article36.org, 972mag.com, News.Antiwar.com, Twitter.com
Źródło zagraniczne: ZeroHedge.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.