Izrael dalej ignoruje prawo międzynarodowe

Opublikowano: 30.11.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1096

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell wyraził swoje oburzenie na wiadomość, że izraelski rząd wojenny przygotowuje się do głosowania nad planem budżetowym, który obejmuje finansowanie nielegalnych osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu. Sytuacja ta wywołuje szczególne kontrowersje w kontekście rosnącej przemocy izraelskich osadników wobec Palestyńczyków oraz trwającego ataku Izraela na Strefę Gazy.

Josep Borrell powiedział, że jest „przerażony”, gdy dowiedział się, że izraelski rząd podczas trwającej wojny przygotowuje się do głosowania nad planem budżetowym obejmującym dodatkowe pieniądze na nielegalne osiedla na okupowanym Zachodnim Brzegu, gdzie w ostatnich tygodniach nasila się przemoc izraelskich osadników wobec Palestyńczyków. „W środku wojny izraelski rząd jest gotowy przeznaczyć nowe fundusze na budowę większej liczby nielegalnych osiedli” – napisał w mediach społecznościowych wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. „To nie jest samoobrona i nie sprawi, że Izrael będzie bezpieczniejszy. Osiedla te stanowią poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i stanowią największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela”.

Według Itaya Epshtaina z Norweskiej Rady ds. Uchodźców proponowany budżet przewiduje finansowanie budowy osiedli na Zachodnim Brzegu, a także zbrojenie „oddziałów straży cywilnej”. „To milicja złożona z izraelskich osadników, której zadaniem jest utrudnianie pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków, którzy stali się bezbronni w wyniku zakładania i rozbudowy tych właśnie osiedli” – dodał. W planie budżetowym znajdują się środki na zakup pojazdów terenowych, kamizelek kuloodpornych, dronów z kamerami oraz innego sprzętu do elektronicznego nadzoru.

Minister Finansów Izraela Bezalel Smotrich, bronił propozycji budżetowej, zaprzeczając, że jakiekolwiek środki zostaną przeznaczone na budowę nowych osiedli. Smotrich, znany ze swoich skrajnie prawicowych poglądów i poparcia dla ekspansji osiedli powiedział „The Times of Israel”, że raczej „Istnieją fundusze na potrzeby bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu” opisując przy tym Palestyńczyków na tym terytorium jako „nazistów”, cytując sondaż, który wykazał poparcie dla ataku Hamasu z 7 października. W Judei i Samarii jest 2 miliony nazistów, którzy nas nienawidzą dokładnie tak samo, jak naziści z Hamasu-ISIS w Gazie” – powiedział

Propozycja budżetu wywołała sprzeciw wewnątrz izraelskiego rządu. Jak podał Reuters, członek Knesetu i były lider opozycji Benny Gantz zażądał usunięcia wszystkich „politycznych wypłat” w tym finansowania osiedli. Dodatkowo, jak podaje „Middle East Eye”, wyciekłe szczegóły budżetu ujawniają zwiększenie finansowania jesziw o 133 miliony dolarów, a także przeznaczenie 107 milionów dolarów na Ministerstwo Misji Narodowych, kierowane przez skrajnie prawicową partię Smotricha.

Walka budżetowa toczy się w obliczu rosnącego niepokoju w związku ze śmiercionośną przemocą ze strony osadników na Zachodnim Brzegu. Od zeszłego miesiąca siły izraelskie i osadnicy zabili na Zachodnim Brzegu ponad 130 Palestyńczyków.

Omar Shakir, dyrektor Human Rights Watch ds. Izraela i Palestyny, zauważył, że przemoc osadników w Zachodnim Brzegu osiągnęła najwyższy poziom od 2006 roku. W pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku odnotowano średnio trzy incydenty dziennie, co stanowi niemal podwojenie wskaźnika od października 2022 roku. Shakir wskazuje, że te nadużycia są częścią zbrodni apartheidu i prześladowania, włączając w to nielegalne zatrzymania, tortury i arbitralne zabójstwa udokumentowane przez Human Rights Watch, Amnesty International oraz inne organizacje praw człowieka.

Źródło: Trybuna.info


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.