IBM oszczędza miliardy na podatkach

Opublikowano: 07.02.2014 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 555

Odpowiednia strategia pozwoliła IBM-owi na zapłacenie najniższych podatków od 20 lat. Dzięki temu, że niemal cała sprzedaż z terenu Europy. Azji, Afryki, Azji oraz Bliskiego Wschodu i części Ameryki przechodzi przez holenderską firmę, IBM znacząco obniżył swoje zobowiązania podatkowe. Spadły one do najniższego poziomu od 1994 roku, podczas gdy jednocześnie przychody firmy przed opodatkowaniem zwiększyły się czterokrotnie. Koncern zapłacił 15,6% podatków, podczas gdy przewidywał, że będzie musiał oddać 25%. Dzięki takiej strategii firma zaoszczędziła 1,84 miliarda dolarów.

Nie tylko IBM korzysta z faktu, że dzięki posiadaniu w Holandii spółek zależnych możliwe jest zapłacenie mniejszych podatków. Ze spółek takich korzystają Yahoo, Google czy Cisco.

Firma IBM International Group BV została założona w Holandii w 1999 roku. Jest ona centrum holdingu skupiającego ponad 40 firm należących do IBM-a. Jeszcze w 2008 roku zatrudniała ona trzech pracowników. Obecnie zatrudnia 205 000 osób, z czego jedynie 4000 pracuje w Holandii. IBM zatrudnia na całym świecie około 430 000 osób.

Z danych za koniec 2012 roku wynika, że z operacji poza granicami USA IBM osiągnął 44,4 miliarda dolarów zysku. Koncern nie zapłacił od nich podatku w USA. Pieniądze trafiły do budżetów innych państw. Profesor Ed Outslay z Michigan State University przyznaje, że IBM najlepiej ze wszystkich amerykańskich firm radzi sobie z zarządzaniem zobowiązaniami podatkowymi. Dzięki zaoszczędzonym w ten sposób pieniądzom koncern mógł wydać od 2010 roku aż 65 miliardów dolarów na odkupienie swoich własnych akcji. To spowodowało wzrost ich ceny oraz dywidendy na akcję.

Jeszcze w 2007 roku efektywna stawka podatkowa, którą zapłacił IBM wynosiła 28%. Obecnie została zmniejszona do 15,6%. Tylko w latach 2010-2012 koncern zaoszczędził 6,5 miliarda USD.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Bloomberg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. lboo 07.02.2014 12:11

    I bardzo dobrze, napewno zaoszczędzone pieniądze przeznaczyli na podwyżki pensji dla pracowników.

  2. jakiskretyn 07.02.2014 13:47

    Jak firma nie ma kasy na rozwój, wypuszcza akcje. Ludzie je kupują = wpływa kasa, ale kosztem oddania części władzy w firmie akcjonariuszom. Firma robi dobre interesy = ma kasę, odkupuje akcje, żeby odzyskać pełną kontrolę.

  3. edek 08.02.2014 10:12

    Podatki powinny być płacone w kraju, gdzie zostały zarobione. Inaczej to jest patologia. Firma zarabia np. na Polakach, a podatki płaci gdzie indziej. Tyle że prawo podatkowe tworzone jest przez sprzedajnych polityków.
    Wczoraj np. w tv głośno było o spadku konkurencyjności przemysłu w UE. Bo rosną ceny energii, m.in. “dzięki” podatkom od CO2. I że trzeba obniżyć ceny prądu, żeby firmy nie przenosiły się do Chin… I na zdjęciach oczywiście elektrownia jądrowa.
    Co za pokrętna logika! To że podatek od CO2 jest kontrowersyjny to jedno. A to, że koncerny zarabiające miliardy w Europie nie chcą tu płacić podatków… Jeśli nie chcą, to niech nie sprzedają w Europie swoich towarów. Tylko polityka celna mogła by to zmienić. Ale cła się obniża aż do likwidacji, bo liberalna finansjera lobbuje i robi wszystko, by “handel był wolny”. Bogacze byli coraz bogatsi, a ludzkość coraz biedniejsza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.