Europol ujawnił rozległą sieć przemytu migrantów w całej UE

Opublikowano: 12.12.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1227

W Niemczech, na Litwie i w Polsce aresztowano sześćdziesięciu jeden podejrzanych członków siatki przemytniczej ułatwiającej wjazd irackich migrantów do UE – poinformował w czwartek Europol.

Organ UE przekazał, że siatka przestępcza, złożona głównie z obywateli Syrii i Turcji, zorganizowała przemyt irackich migrantów z Bagdadu do Unii Europejskiej. Migranci, zwerbowani w Iraku, podróżowali samolotem przez Turcję do Rosji, a stamtąd lecieli na Białoruś, po czym przedostawali się do UE przez granice Łotwy, Litwy i Polski. Miejscem docelowym były głównie Niemcy i Finlandia.

W ponad 100 przypadkach sieć przestępcza wprowadziła grupy migrantów do UE. Podejrzani żądali od migrantów od 3 000 do 15 000 euro, a szacowany łączny dochód wyniósł ponad 16 milionów euro.

Podając szczegóły działalności grupy, Europol powiedział, że większość osób zaangażowanych w przemyt migrantów nie znała się osobiście. Płatności były dokonywane za pomocą hawali (nieformalnego arabskiego systemu transferu wartości) przez pośredników i kryptowalutę. Kierowcy, głównie narodowości ukraińskiej, byli opłacani w zamian za zdjęcia migrantów w miejscu docelowym.

Europol poinformował również, że niektórzy zostali porzuceni po przybyciu na Białoruś. Nie mogąc wrócić do domu, migranci organizowali własne nielegalne przekroczenie granicy z UE. Większość z nich wykorzystała do przekroczenia granicy jedną z wielu grup dostępnych na platformach komunikacyjnych w mediach społecznościowych, kierując się głównie do Niemiec. Kierowcy żądali od 500 do 1000 euro za każdego.

Migranci relacjonowali podróże często w warunkach zagrażających życiu. W jednym przypadku w Niemczech migrant został znaleziony martwy po tym, jak został porzucony przez kierowcę z powodu poważnego stanu zdrowia w pobliżu granicy polsko-niemieckiej, według Europolu.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: rmx.news
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.