Europol upoważniony do zbierania danych nt. osób niepodejrzanych

Opublikowano: 13.11.2022 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1184

Nowe przepisy Europolu rozszerzają uprawnienia tejże policji, ograniczają ochronę praw obywatelskich oraz umożliwiają gromadzenie danych na szeroką skalę. Policja europejska została także upoważniona do zbierania danych o osobach, które w ogóle nie są podejrzane o popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa.

Według raportu Statewatch, nowe regulacje Europolu rozszerzyły uprawnienia unijnych organów ścigania, jednocześnie zmniejszając ochronę praw człowieka, jak również kontrolę nad operacjami przetwarzania danych tegoż organu.

Wdrażanie przepisów, o których mowa, rozpoczęło się w czerwcu 2022 r. Europol przetwarza wymianę danych między państwami-członkami UE i innymi podmiotami. Z tego powodu więc, nowe normy zwiększają jednocześnie uprawnienia wszystkich organów ścigania współpracujących z Europolem.

Nowe przepisy pozwalają Europolowi na przetwarzanie „danych dochodzeniowych”, które mogą dotyczyć wszystkich i wszędzie – wystarczy, że są one związane z „określonym dochodzeniem karnym”.

Agencja jest zatem upoważniona do przetwarzania dużych ilości danych przekazywanych z państw członkowskich na temat osób, które mogą być niewinne i niezwiązane z przestępczością, co w konsekwencji legalizuje działanie, za które Europol został upomniany przez Europejskiego Inspektora Ochrony Danych (EDPS).

Nowe przepisy pozwalają również Europolowi na uruchomienie projektów „badań i innowacji”, które skupią się na wykorzystaniu uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i big data do przetwarzania takich wrażliwych danych jak pochodzenie etniczne i informacje genetyczne.

Ponadto, dane uzyskane od państw spoza UE będą mogły być teraz wykorzystywane do „wpisów informacyjnych” w bazie danych systemu informacyjnego Schengen.

Na podstawie: StateWatch.org, DatabaseItalia.it
Źródło: BabylonianEmpire.wordpress.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.