W Finlandii rośnie przestępczość zorganizowana

Opublikowano: 07.11.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1179

W Finlandii rośnie przestępczość zorganizowana, a w związku z tym istnieje duże zapotrzebowanie na broń. Sieci przestępcze utworzyły już szlaki przemytu broni między Finlandią a Polską. Europol, europejska organizacja współpracy policyjnej, wedle pojawiających się informacji ostrzegał latem, że uzbrojone grupy przestępcze mogą wkrótce zacząć przemycać broń z Ukrainy do państw członkowskich UE.

Według Christera Ahlgrena z Wydziału Wywiadu ds. Przestępczości Zorganizowanej Fińskiego Narodowego Biura Śledczego (Keskusrikospoliisi, KRP), przewidywania Europolu stały się już rzeczywistością w Finlandii: „Widzimy znaki, że ta broń jest już w Finlandii, (…) i widzieliśmy już znaki, że broń dostarczona na Ukrainę została znaleziona w Finlandii”. Fiński funkcjonariusz organów ścigania powiedział, że oznacza to głównie broń ręczną i cięższą broń używaną przez wojsko, taką jak karabiny maszynowe. Jednak od swoich zagranicznych kolegów wie, że istnieje również duże zapotrzebowanie na granaty wybuchowe i wojskowe drony, a “w innych częściach Europy znaleźliśmy również pociski przeciwpancerne z Ukrainy”.

Istnieje szansa, że pocisk przeciwpancerny Javelin może również trafić w ręce europejskich przestępców. Pocisk ten był jednym z kluczy do skutecznej obrony Ukraińców we wczesnej fazie wojny, a USA i Wielka Brytania dostarczały Ukrainie niezliczone ilości tej łatwej w obsłudze broni, która jest bardzo skuteczna przeciwko czołgom. Pocisk wedle podanych informacji pojawił się w dark webie na sprzedaż tego lata, ale nie ma udokumentowanego przypadku użycia go w jakimkolwiek ataku poza Ukrainą.

Karabiny, pistolety i inna broń z Ukrainy lądują nie tylko w Finlandii, ale pojawiły się także w Szwecji, Danii i Holandii. Broń jest najczęściej transportowana przez międzynarodowe porty tego kraju, które są znacznie mniej chronione niż lotniska, a przemytnikami są gangi przestępcze, takie jak duże międzynarodowe gangi motocyklowe. Jeden z nich, Bandidos MC Ahlgren, który działa także w Finlandii, ma oddziały we wszystkich większych miastach Ukrainy. Europol spodziewa się, że gangi przestępcze będą zakładać składy broni w pobliżu granic Ukrainy; wie też o ukraińskich imigrantach, którzy za transport na granicę płacili bronią, a nie pieniędzmi.

Według Ahlgrena liczba broni, o której mowa, jest znacznie większa niż podczas wojny w Jugosławii, kiedy to gangi w Szwecji składowały broń. Teraz, w wyniku nielegalnej migracji, „mamy klany oparte na więzach krwi i pochodzeniu etnicznym, które są zaangażowane w działalność przestępczą”. Ahlgren powiedział, że uważa, że choć dostarczanie broni Ukrainie jest słuszne, to ma swoje konsekwencje. „Ukraina otrzymała ogromną ilość broni i to jest dobra rzecz, ale będziemy mieć do czynienia z tą bronią przez dziesięciolecia, i płacimy tutaj cenę. Decydenci zapomnieli, że wojna na Ukrainie zwiększyła również obciążenie pracą policji”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „RMX News”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.