Europol dostał zielone światło dla totalnej kontroli

Opublikowano: 04.07.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1218

Bruksela daje zielone światło dla totalnej kontroli, jaką będzie sprawował Europol.

Europol jest agencją UE, która koordynuje siły policyjne państw członkowskich, gdy są one zaangażowane w dochodzenia związane z przestępczością zorganizowaną o zasięgu międzynarodowym. Podobnie jak wszystkie rządowe działania w zakresie bezpieczeństwa, Europol nie podlega przepisom dotyczącym prywatności cyfrowej skodyfikowanym w GDPR, istnieją jednak pewne ograniczenia, dzięki którym obywatele są chronieni przed nadużyciami – ograniczenia gwarantowane m.in. przez unicestwioną co tylko Data Subject Categorisation (DSC).

Bez większych ceregieli i w ogólnej ciszy, 27 czerwca 2022 roku Parlament i Rada UE zadbały o sformalizowanie zmiany, która natychmiast weszła w życie. Zmiana prawa europejskiego wyraźnie rozszerzyła uprawnienia Europolu – podmiotu, który już wcześniej znalazł się na celowniku Europejskiego Inspektora Ochrony Danych (EDPS), niezależnego organu nadzorczego, który kontroluje ochronę prywatności z ramienia instytucji europejskich.

W styczniu ubiegłego roku EDPS poinformował, że sposób korzystania z danych przez Europol jest niezgodny z prawem, tj. że agencja policyjna nielegalnie przechowuje w swoich archiwach informacje o osobach niezaangażowanych w przestępstwa będące przedmiotem dochodzenia. Aby rozwiązać problem nadużyć, organ nadzorczy nakazał, aby w ciągu dwunastu miesięcy zebrane informacje zostały zredukowane i zalegalizowane, w przeciwnym razie informacje znajdujące się na serwerach zostaną przymusowo usunięte.

Wprowadzając nowelizację, o której mowa, Unia Europejska nie tylko zadbała o anulowanie założeń leżących u podstaw decyzji w sprawie EDPS, ale także znacznie zwiększyła skuteczność nadzoru policyjnego. Faktycznie, Europol może obecnie przetwarzać dane osób niepodejrzanych w taki sam sposób jak tych, które mają powiązania z przestępczością, a zmiana ta działa wstecz, co skutecznie unieważnia wcześniejszy nakaz.

Mało tego, jak wyjaśnia sama policja europejska, aktualizacja gwarantuje, że jej biura mogą rozwijać i stosować nowe technologie w celu zwalczania przestępczości międzynarodowej, a także zapewnia większe pole manewru w zakresie pozyskiwania danych cyfrowych bezpośrednio od firm prywatnych.

Na podstawie: EDPS.Europa.eu [1] [2] [3], Europol.Europa.eu
Źródło zagraniczne: Lindipendente.online
Źródło polskie: BabylonianEmpire.wordpress.com

8

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Wojna INFO 04.07.2022 12:55

    Wy tak serio? Policja ma pytać podejrzanego (nawet recydywistę) o zgodę na przechowywanie jego danych osobowych?

  2. woma123 05.07.2022 00:41

    HI

    Kolego. Jeśli nie wiesz o tym to pragnę przypomnieć, ze podejrzany ma identyczne prawa jak osoba niewinna. Dopiero prawomocny wyrok sądu zmienia jego sytuację, zachowując jednak (o ile sąd nie rozstrzygnie inaczej) prawo do prywatności (w tym danych osobowych). Jeśli rozumiesz o czym ja piszę! Jeśli nie, to szkoda mojego i Twojego czasu.

    DuDuS

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.