Działacze PPS-u buntują się przeciwko przyjęciu liberałów

Opublikowano: 21.12.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1115

Przed tygodniem grupa parlamentarzystów zdecydowała się opuścić Nową Lewicę, przyłączając się jednocześnie do koła parlamentarnego Polskiej Partii Socjalistycznej. Nie spodobało się to jednak sporej części działaczy ugrupowania. Twierdzą oni, że w przypadku Joanny Senyszyn i Andrzeja Rozenka można mówić o „pastiszu wartości socjalistycznych”.

Od miesięcy w koalicji Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wiosny Roberta Biedronia i Lewicy Razem narastał spór między jej szefem Włodzimierzem Czarzastym a niektórymi liderami Nowej Lewicy. Chodziło między innymi o autorytarny sposób sprawowania władzy przez Czarzastego, a bodaj najbardziej o jego rzekomą niechęć do współpracy z liberalną częścią opozycji.

Przed tygodniem wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz posłowie Joanna Senyszyn, Robert Kwiatkowski i Andrzej Rozenek postanowili więc opuścić klub Nowej Lewicy. Ogłosili więc przyłączenie się do senatora Wojciecha Koniecznego z PPS-u, dzięki czemu po 24 latach w parlamencie ponownie pojawiło się koło socjalistów.

Nie wszystkim w PPS-ie się to jednak spodobało. Najpierw przyjęcie wspomnianych parlamentarzystów rozsierdziło Organizację Młodzieżową PPS „Czerwoną Młodzież”. Zaczęli odchodzić z niej więc niektórzy aktywiści.

Teraz kilkudziesięciu działaczy ugrupowania wydało specjalne oświadczenie, krytykując w nim sposób zarządzania PPS-em przez Koniecznego. Uważają oni, że senator niszczy socjalistów, bo przyjęcie w poczet członków PPS-u Senyszyn i Rozenka, a przede wszystkim powołanie do życia koła parlamentarnego, nie było konsultowane z Radą Naczelną.

Socjaliści negatywnie odnoszą się także do działalności wspomnianych postaci. Według nich Senyszyn i Rozenek i ich „poglądy stanowią pastisz wartości socjalistycznych, a ich obecność w PPS zagraża socjalistycznemu charakterowi partii”. Dodatkowo w kontekście braku konsultacji z Radą Naczelną PPS ich stwierdzenia o niedemokratycznym charakterze Nowej Lewicy „budzą więc jedynie uśmiechy – sarkastyczne lub pełne politowania”.

Sygnatariusze oświadczenia żądają tym samym dymisji Koniecznego z funkcji przewodniczącego Rady Naczelnej, a także usunięcia Senyszyn i Rozenka z szeregów partii. Sam lider PPS zarzuca z kolei swoim przeciwnikom „buntowanie się przeciwko rozwojowi partii, podmiotowości w parlamencie”.

Na podstawie: Interia.pl, Wprost.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.