Czy twój chiński ekspres do kawy cię szpieguje?

Opublikowano: 18.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1419

Amerykańscy badacze twierdzą, że ustalili, że chińska firma zbiera dane o użytkownikach swoich inteligentnych ekspresów do kawy. „Dane są gromadzone w miejscu pracy z oprogramowania wbudowanego w ekspres do kawy” – podała w nowym raporcie New Kite Data Labs z Karoliny Północnej.

https://www.youtube.com/watch?v=KfD0fS12pos

„Przedstawiamy dane od chińskiego producenta ekspresów do kawy, który produkuje inteligentne urządzenia, które zbierają dane na różne tematy, w tym produkcję napojów, lokalizację, informacje o płatnościach i inne dane” – mówi czterostronicowy raport. „Szerokie zbieranie danych za pośrednictwem urządzeń o niskim poziomie bezpieczeństwa i niejasnych zasadach przechowywania danych powinno budzić obawy”.

Chociaż firma nie jest wymieniona w raporcie, to założyciel Christopher Balding powiedział dziennikowi „Washington Times”, że to Kalerm, firma z siedzibą w Jiangsu. Firma sprzedaje zarówno komercyjne jak i osobiste ekspresy do kawy na czterech kontynentach – w tym w Ameryce Północnej i Europie – zarówno pod własną marką, jak i w ramach umów z innymi sprzedawcami pod ich markami.

Zbierane dane obejmują zapisy transakcji sprzedaży kawy, w tym lokalizację, imię i nazwisko zarejestrowanego właściciela, rodzaj używanego automatu, czas obsługi, rodzaj serwowanego napoju, metodę płatności używaną w automatach komercyjnych oraz różne inne rodzaje danych. „Chiny naprawdę gromadzą dane na temat właściwie wszystkiego” – powiedział pan Balding w rozmowie dla „Washington Times”. „Jako centrum produkcyjne świata, mogą instalować takie rozwiązania we wszelkiego rodzaju urządzeniach, które są dostępne na całym świecie”.

Do tej pory Balding ustalił jedynie, że Kalerm zebrał dane od chińskich klientów. Uważa jednak, że można bezpiecznie założyć, że firma wydobywa te same dane w Stanach Zjednoczonych, Europie i gdzie indziej: „Chociaż nie możemy powiedzieć, że ta firma zbiera dane o użytkownikach spoza Chin, to wszystkie dowody wskazują, że ich maszyny mogą i zbierają dane na temat użytkowników spoza Chin kontynentalnych i przechowują dane w Chinach”.

Jak zauważa Ryan Lovelace w „Washington Times”, demaskator NSA Edward Snowden wyraził kiedyś swoją nieufność wobec inteligentnego blendera kuchennego, ponieważ może on ujawnić jego lokalizację rządowi USA.

Sprawa dotycząca chińskiego ekspresu do kawy „dostarcza dowodów co do skali problemów związanych z prywatnością danych, ponieważ coraz więcej urządzeń IOT [Internetu rzeczy] jest kupowanych przez konsumentów i przedsiębiorstwa” – uważa organizacja New Kite Data Labs. „Urządzenia IOT są powszechnie znane z tego, że cierpią z powodu powszechnych niedociągnięć w zakresie bezpieczeństwa, które na ogół nie są objęte poprawkami bezpieczeństwa”.

Na podstawie: WashingtonTimes.com, ZeroHedge.com, NewKiteData.com, Squarespace.com
Źródło zagraniczne: ZeroHedge.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.