Cez z elektrowni Fukushima-1 w Oceanie Arktycznym

Opublikowano: 15.12.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1360

Eksperci z Japońskiej Agencji Nauk i Technologii Geologicznych i Morskich (JAMSTEC) poinformowali, że w wodach Oceanu Arktycznego znaleziono cez-134 uwolniony do atmosfery podczas katastrofy elektrowni jądrowej Fukushima-1. Zgłoszenie nadeszło ze strony badaczy z agencji Kyodo, powołujących się na wyniki badania.

Próbki zostały pobrane 19 października na północ od Alaski. Analiza wykazała, że zawartość cezu-134 wynosi 0,07 bekereli na metr sześcienny. Naukowcy nie wykluczyli, że cez-137 może występować w wodach na poziomie 0,95 bekereli na metr sześcienny i zauważyli, że wylanie radioaktywnej wody do Oceanu może skutkować pojawieniem się w nim trytu.

Podczas awarii w elektrowni jądrowej Fukushima-1, paliwo jądrowe stopiło się w pierwszym, drugim i trzecim reaktorze. Woda, która służy do chłodzenia reaktorów i jest zanieczyszczona substancjami radioaktywnymi, przechodzi przez wielostopniowy system ALPS, który pozwala na jej oczyszczenie z 62 rodzajów radionuklidów, za wyjątkiem trytu.

Tryt jest radioaktywnym izotopem wodoru, nazywanym „superciężkim wodorem”. Występuje on w warunkach naturalnych, lecz ze względu na słabe emisje promieniowania beta, jego wpływ na człowieka jest ograniczony. Stanowi on jednak realne zagrożenie po spożyciu np. ryb i może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne.

Pod koniec kwietnia japoński rząd zdecydował, aby od 2023 roku zezwolić na zrzut do oceanu wody oczyszczonej w systemie ALPS. Decyzja wywołała zaniepokojenie Rosji, Chin, Korei Południowej i KRLD. Ignorując te obawy, pod koniec sierpnia 2021 r. TEPCO przedstawiło plan budowy jednokilometrowego tunelu do odprowadzania radioaktywnej wody. Według opublikowanych materiałów, budowa rozpocznie się w rejonie piątego bloku energetycznego.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.