Brytyjczycy zmienią zaimki cesarza Heliogabala na żeńskie

Opublikowano: 26.11.2023 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1123

Brytyjskie muzeum zmieni etykietę swojej ekspozycji przedstawiającej rzymskiego cesarza po stwierdzeniu, że był on kobietą transpłciową.

Muzeum North Hertfordshire będzie teraz odnosić się do rzymskiego cesarza Heliogabala za pomocą zaimków żeńskich. Pojawia się po tym, jak w klasycznych tekstach stwierdzono, że Heliogabal powiedział: „Nie nazywaj mnie Panem, bo jestem Panią”. Rzecznik Muzeum North Hertfordshire powiedział, że „grzecznie i z szacunkiem należy wykazywać się wrażliwością na identyfikowanie osób z przeszłości”.

Muzeum North Hertfordshire posiada jedną monetę przedstawiającą Heliogabala, która często jest wystawiana wśród innych przedmiotów należących do mniejszości seksualnych w swojej kolekcji. Muzeum ​​skonsultowało się z brytyjską organizacją charytatywną Stonewall zajmującą się mniejszościami seksualnymi, aby zapewnić, że pokazy, reklamy i prezentacje będą aktualne i włączające.

Heliogabal rządził Cesarstwem Rzymskim przez cztery lata, od 218 r., aż do zamachu w 222 r. Podczas swojego panowania stał się postacią kontrowersyjną, zyskując reputację rozwiązłości. Rzymski senator Kasjusz Dion zapisał w swoich kronikach historycznych, że był pięciokrotnie żonaty – cztery razy z kobietami i raz z byłym niewolnikiem Hiercolesem.

Debata na temat tożsamości płciowej Heliogabala jest długa i często dzieli naukowców. „Słowa, których użył Dio, nie są bezpośrednim cytatem z Heliogabala, a w chwili pisania tego tekstu cesarz był nastolatkiem” – powiedziała Shushma Malik, profesor filologii klasycznej na Uniwersytecie Cambridge. „W literaturze rzymskiej istnieje wiele przykładów z czasów, gdy zniewieściały język i słowa były używane w celu krytyki lub osłabienia postaci politycznej”. Malik powiedział, że wzmianki o cesarzu, jako noszącym makijaż, peruki i usuwającym owłosienie na ciele mogły zostać napisane, aby podważyć poparcie dla niego.

Choć Rzymianie byli świadomi płynności płci, stwierdziła, że ​​w literaturze istnieją przykłady zmiany zaimków używanych do opisu mitów i religii, a nie żywych ludzi. Keith Hoskins, członek wykonawczy Rady ds. Przedsiębiorstw i Sztuki North Herts, powiedział, że teksty takie jak Dio dostarczają dowodów na to, że Heliogabal preferował zaimki żeńskie i jest to temat, nad którym ludzie muszą się zastanowić, dyskutując o nim w dzisiejszych czasach. „Wiemy, że Heliogabal utożsamił się z kobietą i wyraźnie określił, jakich zaimków należy użyć, co pokazuje, że zaimki nie są niczym nowym” – stwierdził Hoskins.

Jak podaje „Wikipedia”: „Heliogabal (Elagabalus, Varius Avitus Bassianus), po obwołaniu cesarzem Marek Aureliusz Antoninus (Marcus Aurelius Antoninus, ur. 204 w Emesie, zm. 11 marca 222 w Rzymie) – cesarz rzymski z dynastii Sewerów, rządzący jako nastolatek w latach 218–222”. Jego krótkie panowanie jest znane ze skandali seksualnych i kontrowersji religijnych. Pochodził z Emesy (współczesne Homs) w Syrii, gdzie od wczesnej młodości służył jako główny kapłan boga słońca Elagabala. Po śmierci swego kuzyna, cesarza Karakalli, czternastoletni Heliogabal został wyniesiony do godności cesarza w wojskowym buncie wszczętym przez jego babkę Julię Maesę przeciwko następcy Karakalli, Makrynusowi.

Późniejsi historycy twierdzili, że Heliogabal lekceważył rzymskie tradycje religijne i seksualne tabu. Zastąpił tradycyjną głowę rzymskiego panteonu, Jowisza, bóstwem Elagabalem, którego był arcykapłanem. Zmuszał członków rzymskiego senatu do udziału w obrzędach religijnych celebrujących to bóstwo, którym przewodniczył. Poślubił cztery kobiety, w tym westalkę, i faworyzował męskich dworzan, których uważano za jego kochanków. Twierdzono też, że cesarz się prostytuował. Jego zachowanie zraziło pretorian, senat i zwykłych ludzi, przez co w wieku zaledwie 18 lat został zamordowany i zastąpiony przez swojego kuzyna Aleksandra Sewera w marcu 222.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Venom 27.11.2023 07:10

    Przeciez juz odawna wiadomo ze kopernik byla kobieta🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.