Białystok bez ulicy „Łupaszki”

Opublikowano: 29.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 866

Od wczoraj w Białymstoku nie ma już ulicy „Łupaszki”. Prawica broniła jej do upadłego do ostatniej chwili, także wtedy, gdy radni Koalicji Obywatelskiej, w tym przedstawiciele mniejszości prawosławnej, przypominali o zbrodniach wojennych oddziałów podległych temu „żołnierzowi wyklętemu”.

Ulica „Łupaszki” pojawiła się w Białymstoku w 2018 r., gdy większość w radzie miasta miał jeszcze PiS. Rządząca partia zignorowała argumenty podlaskich mniejszości narodowych przypominających o zbrodniach na ludności cywilnej, jakich dokonały oddziały podległej Zygmuntowi Szendzielarzowi. Oddziały podległe „Łupaszce” zamordowały 27 cywilnych mieszkańców litewskiej wsi Dubinki, a także kilkunastu prawosławnych mieszkańców Potoki i Wiluków. We wszystkich miejscowościach wśród zabitych były kobiety i dzieci.

Przez cały nie tak znowu długi czas istnienia ulicy media regularnie informowały o zamalowywaniu tabliczek z jej nazwą czy napisach, które pojawiały się np. na płotach wzdłuż jej długości. Głosiły one m.in., że Zygmunt Szendzielarz to ludobójca i morderca. O przyjęcie nazwy, która nie antagonizowałaby mniejszości, apelowała również partia Razem. Temat nazwy ulicy powrócił w kampanii przed wyborami samorządowymi – Koalicja Obywatelska zapowiedziała jej niezwłoczną zmianę.

Ostatecznie zmiana nastąpiła wczoraj i po burzliwej, choć dość przewidywalnej dyskusji. Na salę obrad poza radnymi przybyli zmobilizowani przez prawicę zwolennicy „żołnierzy wyklętych” – w obronę ulicy angażowały się wcześniej m.in. Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej i Młodzież Wszechpolska. Zdecydowało głosowanie, w którym padło 13 głosów za zmianą nazwy ulicy i 12 za pozostawieniem (w tym jednego przedstawiciela KO). Nowa nazwa to ul. Podlaska. W ostatniej chwili radni KO postanowili nie nadawać ulicy sugerowanej przez Razem, organizacje lewicowe i kobiecie nazwy 100-lecia Praw Kobiet, być może powstanie ona w innym miejscu.

Prawicowy polski internet kipi od wczoraj z oburzenia, zwłaszcza że zadowolenie z powodu decyzji białostockich radnych wyraził na „Twitterze” poseł Adrian Zandberg. Białostoccy działacze Młodzieży Wszechpolskiej grożą, że nie pozwolą na zmianę nazwy, inni internauci o narodowych zapatrywaniach sugerują, że zwolennicy zmiany nazwy najchętniej zastąpiliby Łupaszkę Stalinem, a cała sytuacja to triumf UB.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Zdjęcie: Grzegorz Janoszka
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. net 29.10.2019 15:15

  W TVN-ach powiedzieli, że to bandyta, to część ludzi bezkrytycznie w to wierzy. Nie chce im się czystać , słuchać i myśleć samodzielnie.

 2. SZS 29.10.2019 16:28

  Czytam , słucham i myślę samodzielnie.
  I stwierdziłem na podstawie zachowanych dokumentów i relacji świadków, że to zwykły bandzior był…

 3. net 29.10.2019 18:38

  @SZS To trochę więcej poczytaj, posłuchaj. Przede wszystkim odnieś to do sytuacji jaka była w tamtych czasach i odpowiadającym im realiom.

 4. SZS 29.10.2019 19:04

  A jaka ta sytuacja była?
  Grupka neoromantyków oczekującego Andersa na białym koniu i wyglądających III wojny światowej, byli tak głupia, że nawet nie wiedzieli kto i gdzie ustanowił władzę w Polsce…
  I skoro stwierdziłem to na podstawie zachowanych dokumentów i relacji świadków, to znaczy poczytałem i posłuchałem. A IPN to nie alfa i omega. Nie polecam.

 5. net 30.10.2019 19:40

  “Grupka neoromantyków”- początkowo taka grupka działa pod koniec lat 80-tych i gdyby nie oni, to mielibyśmy Rumunię do kwadratu (choć wiem, że idealnie teraz nie jest).

  Pewien gość rzekł “gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą”. Najbardziej negatywnie oceniane akcje Łupaszki były akcjami odwetowymi, bo druga strona “święta” nie była. Patrz choćby Glinciszki odwet Dubinki.
  Rozumiem, że Polaków można mordować, Polacy za to nie mogą. To nie był czas na nadstawienie drugiego policzka, jeśli oberwałeś. Życie nie jest usłane różami. Podobne odwety były na Wołyniu

  Przeczytaj choćby to:

  https://plus.echodnia.eu/swietokrzyskie/bohater-czy-bandyta-cala-prawda-o-lupaszce/ar/11417167

  Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony. Bo mu “Niezłomni” mleko zabrali, kilka kur, jajka. A co mieli jeść mech w lesie ? Za to gdyby Litwini napadli na wioskę to “jak trwoga, to do Boga”.

  Polacy to dziwny naród. W zasadzie nie powinniśmy mieć bohaterów, czy osób godnych naśladowania, bo na każdego można coś znaleźć i to co najgorsze (nawet jeśli jest ułamkiem działalności) najbardziej wyeksponować. Widzę, że w tym temacie każdy zostanie przy swoim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.