Adam Bodnar odwoła z Prokuratury Krajowej 144 prokuratorów

Opublikowano: 07.01.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2725

Przedstawiamy niżej oświadczenie Prokuratury Krajowej dotyczące skutków polecenia Prokuratora Generalnego o odwołaniu z delegacji 144 prokuratorów.

Treść oświadczenia

W odpowiedzi na liczne zapytania dziennikarzy Prokuratura Krajowa informuje, że Prokurator Generalny Adam Bodnar 4 stycznia 2024 r. polecił Prokuratorowi Krajowemu odwołanie z delegacji łącznie 144 prokuratorów w tym 94 z Prokuratury Krajowej oraz 50 z Prokuratur Regionalnych.

Jednoczesne odwołanie 144 prokuratorów, którzy wykonują swoje obowiązki służbowe w Prokuraturze Krajowej oraz w Prokuraturach Regionalnych, spowoduje negatywne i nieodwracalne skutki prawne dla prowadzonych postępowań, a w szczególności występujących w tych sprawach osób pokrzywdzonych.

Przykładowo na skutek polecenia Prokuratora Generalnego Adama Bodnara i odwołania z delegacji w Prokuraturze Krajowej praktycznie przestanie istnieć Departament Cyberprzestępczości i Informatyzacji, zajmujący się nadzorem oraz koordynacją najpoważniejszych postępowań dotyczących cyberprzestępczości, które mają szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach. Podobnie sytuacja wygląda w Biurze Współpracy Międzynarodowej, które ostatnio zajmowało się m.in. sprawą ekstradycji z Dubaju podejrzanego Sebastiana M.

W Departamencie Postępowania Sądowego w Wydziale Kasacji z 16 prokuratorów pozostanie 6, w Wydziale do Spraw Cywilnych i Administracyjnych z 14 prokuratorów pozostanie 4. Departament kieruje nadzwyczajne środki zaskarżenia od wyroków sądowych, jednak na skutek braków kadrowych przyczyni się to niewątpliwie do dłuższego oczekiwania na rozstrzygnięcie prowadzonych tam spraw.

Jeszcze gorsze konsekwencje będzie miała decyzja o odwołaniu 50 prokuratorów z Prokuratur Regionalnych. Wstępna analiza postępowań prowadzonych przez prokuratorów, których zamierza odwołać Prokurator Generalny Adam Bodnar, wskazuje, że wbrew jego intencji nie dojdzie do przyspieszenia prowadzonych postępowań, a wręcz przeciwnie większość z nich w wyniku tej decyzji zostanie znacznie wydłużona. Sprawy długotrwałe, na które powołuje się Prokurator Generalny Adam Bodnar, są to niemal zawsze postępowania skomplikowane, wielowątkowe, a więc takie, które prowadzone są właśnie poza prokuratorami rejonowymi. Według danych z początku stycznia 2024 r. zaledwie 2% spraw trwających ponad 5 lat prowadzonych jest w Prokuraturach Rejonowych, natomiast 37% spraw w Prokuraturach Regionalnych, a to właśnie do prokuratur rejonowych mają trafić odwołani prokuratorzy. Tym samym działania Prokuratora Generalnego nie spowodują zmniejszenia skali spraw najbardziej długotrwałych, ale wręcz przeciwnie, doprowadzą do jej zwiększenia i znacznego przedłużenia postępowań prowadzonych w Prokuraturach Regionalnych.

Wśród prokuratorów, których polecił odwołać Prokurator Generalny Adam Bodnar, są m.in.:

1. Prokurator z Prokuratury Regionalnej w Warszawie zajmujący się sprawami cywilnymi w zakresie tzw. afery Get Back, który podejmuje działania na rzecz tysięcy pokrzywdzonych w tej sprawie osób.

2. Prokurator prowadzący postępowanie w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu dotyczące m.in. piramid finansowych w tym w jednej z nich pokrzywdzonymi jest 90 tysięcy osób z terenu całego świata. Kolejne postępowanie tej jednostki dotyczy spółki GANT Development, w której pokrzywdzonymi jest co najmniej 1000 osób na łączną kwotę ponad 2 miliardów złotych, w sprawie występuje 31 podejrzanych, a zgromadzony dotychczas materiał dowody liczy 932 tomy akt.

3. Prokurator z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prowadzący postępowanie dotyczące blisko 1000 podmiotów, które zajmowały się m.in. praniem pieniędzy z wykorzystaniem kantorów walutowych i innych podmiotów oferujących podobne usługi. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy przestępczej dokonali operacji finansowych na kwotę co najmniej 10 miliardów złotych.

4. Kolejne śledztwo z udziałem prokuratora, który ma zostać odwołany z delegacji z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, dotyczy wyłudzeń funduszy unijnych, obejmuje materiał dowodowy w postaci 750 tomów akt.

5. Prokurator z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa dziecka w Częstochowie oraz odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych. Oba postępowania pozostają w stałym zainteresowaniu Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz innych instytucji związanych z niesieniem pomocy ofiarom przemocy oraz opinii publicznej. W tej sprawie od instytucji i osób zamieszkujących w kraju i poza jego granicami wpłynęło łącznie ponad 200 zawiadomień, w treści których jej autorzy domagają się wnikliwego, rzetelnego procesu i pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które bezpośrednio związane są ze zbrodnią i tych, które mimo posiadanych uprawnień i ciążących obowiązków tego nie uczyniły.

6. Kolejne postępowanie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, prowadzącej nielegalny hazard. Zyski grupy szacuje się na niemal 240 milionów złotych. W postępowaniu występuje kilkudziesięciu podejrzanych. Prokurator referent, który ma zostać odwołany przeszedł szkolenie z zakresu przestępczości hazardowej prowadzone w 2021 roku przez KSSIP, a zatem ma merytoryczne przygotowanie do jego prowadzenia. Dotychczas śledztwo obejmuje 631 tomów.

Wskazane powyżej postępowania są jedynie przykładowymi, jakie prowadzą prokuratorzy, których polecił odwołać Prokurator Generalny. Jednocześnie należy zaznaczyć, że wszyscy delegowani prokuratorzy mają dodatkowe kwalifikacje i są specjalistami w danych dziedzinach, którymi się zajmują, posiadają dodatkowe szkolenia, studia podyplomowe, specjalizacje m.in. z zakresu finansów, rachunkowości itp.

Osłabiając kadrowo prokuratury regionalne Prokurator Generalny Adam Bodnar doprowadzi do wydłużenia tych najbardziej skomplikowanych, wielowątkowych i wieloosobowych postępowań, co będzie miało negatywne skutki dla tysięcy osób pokrzywdzonych w tych sprawach.

Autorstwo: Dział Prasowy Prokuratury Krajowej
Źródło: Prokuratura Krajowa


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Canneher 07.01.2024 14:08

  Nowa władza, nowe czystki w prokuraturze. Chyba nawet większe niż za PIS-u.

 2. MasaKalambura 08.01.2024 02:34

  PO świadomie popełnia wszystkie błędy PiS. Na łapu capu zmienia władzę sądowniczą.
  Tym razem z łamaniem prawa, a nie jego falandyzacją, jak było dotąd.

  Zobaczcie, od 30 lat zmieniają się rządy a nikt nie odważył się zacząć od abolicji, amnestii powszechnych. Składnego nowego ładu, przygotowanego przez zespół Nowej władzy. Podatek Vat tyle, dochodowy tyle, zaczynamy od nowa i dalej jazda.

  Najpierw wywalmy prokuratorów jest czymś takim.
  Jednak nie założę się, by nowa władza na cześć swojego zwycięstwa jakieś amnestie ogłaszała. NIe mamy takich tradycji. A stalinowsko-komunistycznych praktyk amnestionowania nie kultywujemy, bo to kultywowanie złych manier. Czy napewno wszystkie?

  Zaczynają od kar.
  Jakim sądem sądzicie, takim sami sądzeni będziecie.

  Weźcie pod uwagę, że w następnych wyborach danymi z AI was chłostać będziemy i zestawienia dokonań automatycznie posortujemy. Wyłączenie TV Info nie wystarczy, by powstrzymać ten proces. A czy będzie można wyłączyć Bestię, gdy powstanie?

 3. MasaKalambura 09.01.2024 00:40

  Polityka to nie boks. W politeji to sztafeta, gdzie obie (lub więcej) drużyny zwyciężają, które w wyścigu wyborczym biorą udział. Obywatele i obywatelki i poważni politycy. Demokracja nie może oznaczać wyrzucania interesu i ograbiania ich dużych części sztafety składowej Państwa, będących Jego skarbem. Celem jest gra z sumą niezerową naturalną wszystkich grup państwowych i obywatelskich. Pro publico i ego bono. A nie tylko tych u władzy. Pamiętaj Sfero Budżetowa. Pamiętajcie kapitaliści. Pamiętajcie niewolnicy długu.

  A oprócz nich pamiętajcie Ludzie Wolni. Śniący tu sen życia materialnego.

  Wszystko co robicie, mówicie i myślicie i zamierzacie Bóg Jedyny wie. I was z tego dokładnie rozliczy i osądzi i los wam w Nieskończoności i Nicości wyznaczy. A im wyżej jesteś w hierarchii tym dokładniej i bezwzględniej.

  Jak nieznajomość prawa nie stanowi obrony podczas procesów sądowych, tak niewiara w początek i Tego Który wszelki Początek ustanowił, nie uchroni was przed Końcem na początku też dla was ustanowionym przez Wszechmocnego i o wszystkim Powiadomionego. Wszystkiego Świadomego.

  Jeśliś taki chojrak, że dalej nie wierzysz, to i tak wiedz, że żałować będziesz, jak żałował faraon goniący Mojżesza po dnie morza czerwonego tuż przed Mega przypływem, po Mega odpływie…

  I od odpłaty nie uciekniesz. Twe ofiary będą ci łańcuchami u szyi, którzy ci naiwnie uwierzyli i przepadli przez ciebie.

  Chyba że w Jedynego Boga wierzysz i przynajmniej 5 razy dziennie się z Nim dokładnie ze wszystkiego rozliczasz i oczyszczasz.

  Wtedy i tylko wtedy twe szanse zdecydowanie rosną.
  Mniej to marne szanse. Niemal zawsze nie i nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.