Ziobro opóźnia nabór 500 sędziów

Opublikowano: 05.11.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 579

Posłowie PO protestują przeciwko działaniom ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który blokuje etaty dla prawie 500 sędziów, odmawiając rozpisania konkursów na te stanowiska. Sądy pracują przez to wolniej, a sprawy ciągną się w nieskończoność.

Najgorzej jest w sądach rejonowych, gdzie kadry brakuje najbardziej, a spraw na wokandach jest mnóstwo.

“Około 500 sędziów nie może sprawować swojego urzędu z tego względu, że obecny minister sprawiedliwości nie ogłasza konkursów na te stanowiska, w związku z tym Krajowa Rada Sądownictwa, która jest za to odpowiedzialna, nie może ich przeprowadzić, a przez to wydłużają się sprawy w sądach, jest coraz więcej wolnych etatów, zwłaszcza w sądach rejonowych, czyli tam, gdzie jest najwięcej spraw” — denerwuje się poseł Platformy Obywatelskiej Robert Kropiwnicki.

Wtóruje mu wiceszef Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, również członek PO, Wojciech Wilk, który wskazuje na sprzeczności w deklaracjach Ziobry. “Nie można wymagać od sądów sprawnego działania i szybkiego rozpatrywania spraw, a z drugiej strony podejmować działania, które to utrudniają. Minister Ziobro w tym momencie takie działania podejmuje nie ogłaszając konkursów.”

Obaj posłowie mają pewne podejrzenia co do powodów takiego stanu rzeczy: “Nie chcielibyśmy być złymi prorokami, ale czy nie będzie tak, że za jakiś czas otrzymamy do Sejmu projekt ustawy, gdzie pan minister zmieni zasady naboru sędziów, że nie będzie to już tryb konkursowy, tak jak mamy do czynienia z tym teraz, ale będzie to jakiś inny sposób wskazywania sędziów np. bezpośrednio przez ministerstwo?” — pyta Wojciech Wilk.

Sytuacja jest patowa o tyle, że trudno będzie te opóźnienia w szybkim czasie zniwelować — nie da się w tym samym czasie ogłosić 500 zaległych konkursów, ponieważ postępowania prowadzące do powołania nowych sędziów trwałyby wtedy jeszcze dłużej niż zwykle. Obecnie za ogłoszenie konkursów odpowiada minister sprawiedliwości, a za ich realizację — Krajowa Rada Sądownictwa. Póki co etaty są jednak blokowane przez ministerstwo, a nowi sędziowie nie mogą być dopuszczeni do orzekania.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. ZIWK 05.11.2016 15:07

  Podstawowymi sprawami przy nowych zasadach naboru sędziów będzie:
  – uznawanie winy dzieci molestujących kler;
  – przyjęcie zasady domniemania niewinności tylko dla członków i sympatyków partii;
  – stosunek do “prawdy” smoleńskiej;
  – pełna gotowość do wykonywania zaleceń partii;

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.