Zagrożenie ukryte w torebce herbaty

Opublikowano: 28.01.2018 | Kategorie: Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 934

Wielu ludzi uwielbia pić herbatę, większość preferuje herbatę w torebkach ze względu na oszczędność czasu. Parzenie torebki jest prostsze, tymczasem są powody, które mogą skłonić konsumenta do rezygnacji z napoju w takim opakowaniu.

TOKSYNY

W składzie torebek papierowych dość często występuje epichlorohydryna stosowana jako pestycyd. Przy kontakcie z wodą staje się niebezpieczna dla zdrowia, powodując bezpłodność, problemy z układem immunologicznym i nowotwory. Torebki herbaty w kształcie piramidek mają przyjemniejszą teksturę, lecz są produkowane ze zwykłego nylonu o przeznaczeniu spożywczym a nawet plastiku. Substancje toksyczne z takiego opakowania mogą doprowadzić do pogorszenia zdrowia.

Największe zagrożenie wiąże się z wielokrotnym parzeniem jednej torebki lub częstym piciem takich herbat. Jeśli zaś torebka jest papierowa, biały kolor nadaje jej chlor, co również negatywnie wpływa na zdrowie przy regularnym spożywaniu.

HERBATA

W trakcie wzrostu liście herbaty bezpośrednio z gleby wsysają substancje fluorowe, których stężenie z upływem czasu rośnie. Stare liście są bardziej narażone na negatywny wpływ fluorków i właśnie z nich są produkowane herbaty w torebkach, co może zaszkodzić na nerki i kości człowieka.

Poza tym przed pakowaniem herbata wstępnie nie jest myta, dlatego wszystkie szkodliwe substancje, którymi obrabiało się liście oraz kurz, trafiają do kubka konsumenta.

PRZESTRZEŃ

Rozkrycie smaku liści herbaty wymaga przestrzeni, której w praktyce brakuje. W takiej sytuacji częstym rozwiązaniem jest sprzedaż herbaty prasowanej, która pod względem jakości i smaku często ustępuje zwykłej liściastej herbacie.

ŚMIECI

Torebki herbaty bardzo długo się rozkładają, dlatego znacznie zanieczyszczają środowisko. Co więcej substancje chemiczne uczestniczące w produkcji specjalnych naczyń do herbaty również negatywnie wpływają na ekologię.

KURZ

Normalne liście nadają herbacie bardziej wyrazisty aromat i smak dzięki zawartemu w nich olejowi eterowemu, nie można tego powiedzieć o herbacie w torebkach. Najczęściej wypełnia się je najdrobniejszymi liśćmi i kurzem herbacianym, które nadają wodzie kolor, aczkolwiek produkt nie ma wyrazistego smaku. Dlatego producent tworzy smak za pomocą aromatów, których negatywny wpływ na organizm jest od dawna znany.

CENA

Wszyscy się przyzwyczaili, że herbata w torebkach kosztuje o wiele drożej niż zwykła. Chodzi o to, że producent podnosi cenę ze względu na dodatkowe wydatki na torebki. Także herbatę liściastą można parzyć kilkakrotnie, po czym jej smak nadal jest odczuwalny, czego nie można powiedzieć o herbacie w torebkach.

Zdjęcie: StockSnap (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kamil92 28.01.2018 13:35

    Wszystko fajnie, ale małe sprostowanie. Chlor używany przy wybielaniu ulatuje z papieru. Ewentualne pozostałości to zapewne chlorowcopochodne celulozy. Istnieje te możliwość powstania 2,3,7,8-tetrachlorodibenzodioksyny (bardzo silnej trucizny) przy procesie wybielania z użyciem chloru. Do zwykłego papieru(np. papier do drukarki) dodaje się też wybielacze optyczne – pochodne stilbenu. W prosty sposób można sprawdzić, czy są one obecne też w torebce herbaty – badając papier w świetle UV – powinien wykazywać niebieską fluorescencje.
    W każdym razie nic zdrowego.

  2. Szwęda 28.01.2018 16:00

    Jak herbata to tylko liściasta – jak kawa to tylko w ziarnie i mielona zaraz przed parzeniem!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.