Srebro i zielona herbata pokonują lekoodporne bakterie

Opublikowano: 03.12.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2816

Nanocząstki srebra otrzymane z użyciem zielonej herbaty zwalczają bakterie (i drożdże) odporne na działanie wielu antybiotyków — poinformował Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.

Naukowcy z IChF PAN zastosowali hybrydowe nanocząstki zbudowane na bazie srebra przeciwko bakteriom z grupy ESKAPE powodującym liczne choroby — od sepsy po raka. Wśród tych patogenów są m.in.: Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa i Enterobacter spp. Nanocząstki okazały się również skuteczne przeciwko drożdżakom Candida auris i Cryptococcus neoformans. Badacze pod kierunkiem prof. Jana Paczesnego połączyli nanocząstki srebra, znane ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, oraz ekstrakty z herbaty bogate w polifenole o właściwościach przeciwutleniających.

Nanocząstki srebra uzyskano stosując trzy odmiany herbaty: czarna herbata (B-Tea), zielona herbata (G-Tea) i czerwona herbata Pu-erh (R-Tea). Herbata posłużyła jako czynnik wytrącający nanocząstki z roztworu. Jednocześnie stabilizowała otrzymane struktury.

Początkowo nanocząstki srebra wytwarzane w obecności ekstraktów z herbaty (B-TeaNPs, G-TeaNPs i R-TeaNPs) zostały wykorzystane do zwalczania bakterii Gram-ujemnych (E. coli – pałeczka okrężnicy) i Gram-dodatnich (E. faecium), różniących się budowlą osłon komórkowych. Następnie nanocząstki przetestowano na patogenach grupy ESKAPE, zgodnie z protokołem zapewniającym najskuteczniejszą eliminację bakterii, wykazując nawet 55-procentowy spadek liczby bakterii S. aureus (gronkowiec złocisty) i 90-procentowy spadek w przypadku E. cloacae — w ciągu jedynych 3 godzin. Nanocząstki wykazały też aktywność przeciwgrzybiczą, prowadząc do 80-procentowego spadku dla szczepu C. auris i około 90-procentowego spadku w przypadku C. neoformans.

Struktury różniły się kształtem i rozmiarem (od 34 do 65 nm) w zależności od rodzaju herbaty użytej podczas syntezy i wykazały różną reaktywność wobec mikroorganizmów. „Cytotoksyczne działanie nanomateriałów jest często związane z rozmiarem nanocząstek, gdzie mniejsze cząstki są z reguły bardziej cytotoksyczne. Tego samego spodziewaliśmy się dla otrzymanych nanocząstek. Jednak w badaniach mniejsze nanocząstki (…) wykazywały najniższą skuteczność przeciwdrobnoustrojową. Mimo pozornej sprzeczności jest to zgodne z nowszymi badaniami, które wykazały, że rozmiar nie jest głównym czynnikiem wpływającym na aktywność przeciwdrobnoustrojową nanocząstek srebra” – oceniła Sada Raza, pierwsza autorka badań cytowana w komunikacie instytutu.

Okazało się, że zastosowanie ekstraktów herbaty nie tylko zwiększa efektywność działania srebra przeciw bakteriom i grzybom, ale także pozwala na redukcję ilości samych nanocząstek srebra. Takie „nanoformulacje” mogą w przyszłości służyć zwalczaniu infekcji, a nawet — w niektórych przypadkach — zastępowaniu antybiotyków. „Nanocząstki srebra zsyntetyzowane z ekstraktami z herbaty mają wyższe właściwości antybakteryjne niż same nanocząstki srebra bez dodatków. Dzięki temu można było stosować niższe dawki nanocząstek […]. Potwierdziliśmy, że w niektórych przypadkach synergistyczne działanie ekstraktów z herbaty i nanocząstek srebra pozwoliło uzyskać skuteczność wyższą niż w przypadku wybranych antybiotyków (ampicyliny i piperacyliny), gdy testowano je w tych samych stężeniach (0,1 mg mL−1) i po stosunkowo krótkim czasie ekspozycji, wynoszącym trzy godziny” – zauważa Mateusz Wdowiak, współautor pracy opublikowanej w Nanoscale Advances.

Chociaż hybrydowe nanocząstki nie usunęły wszystkich bakterii to, w ocenie badaczy, efekt jest znaczący i może pomóc w zwalczaniu tzw. superbakterii przy użyciu znacznie niższych dawek niż inne dostępne na rynku związki. Ilość hybrydowych nanocząstek srebra potrzebna do pokonania bakterii lub infekcji grzybiczych jest niezwykle niska. To czyni je opłacalnymi w przyszłych zastosowaniach, uważają naukowcy z IChF PAN.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Szwęda 03.12.2023 12:41

  Od dawna wiadomo o antybakteryjnych właściwościach srebra, chociaż nie rozwikłano dokładnie ich mechanizmu. Dziwi mnie tylko dlaczego nie ma (kiedyś było) w powszechnym użytku naczyń spożywczych wykonanych ze srebra albo chociażby posrebrzanych czystym srebrem?

 2. MasaKalambura 03.12.2023 13:02

  Bo srebro trzeba regularnie czyścić, gdyż śniedzieje. A społeczeństwo leniwieje.

 3. replikant3d 03.12.2023 20:29

  MasaKalambura, przy współczesnej technologii nie problem zezpieczyć naczynia przed taką reakcją. takie gary byłyby ,,za drogie,,….i za zdrowe…

 4. Denisrozrabiaka 03.12.2023 20:53

  @Szweda- lepsze są naczynia z plastiku i drewna. Zamiast domów- jaskinie. To takie proste

 5. Szwęda 05.12.2023 20:04

  Wolę drewniane, a w jaskinii to byś szybko wilka złapał.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.