Zagraniczne sieci handlowe nie płacą podatku CIT

Opublikowano: 26.01.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 648

Działające na terytorium naszego kraju wielkie sieci handlowe osiągają gigantyczne przychody (w 2013 roku 18 największych sieci wykazało przychody na poziomie 102,9 mld zł), ale jednocześnie generują olbrzymie koszty podatkowe, które odliczają od dochodu. Dzięki temu mogą całkowicie uniknąć płacenia podatku CIT! Poniżej zestawienie największych sieci handlowych w Polsce dotyczące podatku CIT za 2013 roku opublikowane przez ZPP.

Sytuacja zmieni się zasadniczo po wejściu w życie nowego podatku od sieci handlowych. Tzw. “optymalizacja podatkowa” najzwyczajniej w świecie przestanie się opłacać…

Z danych opublikowanych przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wynika, że w 2013 roku 18 największych sieci handlowych działających na terytorium naszego kraju wykazało przychody w łącznej wysokości 102,9 mld zł. Dzięki jednak zastosowaniu różnych form tzw. “optymalizacji podatkowej”, aż 7 z nich nie zapłaciło ani jednej złotówki podatku CIT (podatku od dochodów)! Jak to możliwe? To proste – koszty związane z budową nowych sklepów, remontów starych lub wprowadzaniem nowych usług i innowacji sieci handlowe wliczają do kosztów uzyskania przychodu. Kwoty te, często liczone w dziesiątkach milionów złotych odliczane są od dochodu do opodatkowania, co w końcowym efekcie pozwala obniżyć należność podatkową do zera.

Na podstawie: Twitter.com
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Nie wiem czy jest się do czego przyczepić – podatek dochodowy to 19% od ZYSKU, wychodzi że np Jeronimo Martins miało 4% Zysku w skali roku – dla takiej dużej sieci to jest naprawdę dużo.
Przypomnę tylko że spłata kredytów również wlicza się w koszty prowadzenia firmy.

mr_craftsman
Użytkownik
mr_craftsman

Lidl i Kaufland dostały bezkosztowy “kredyt” na ekspansję w wysokości prawie 1 mld euro, czyli będą sobie to odliczać do czasu aż wykoszą konkurencję.

Taki “kredyt” powinien jednak zostać potraktowany jak nieuzasadniona dotacja i obłożony karnym podatkiem.

UE zabroniła nam dotowania, i słusznie, jednak Niemcy obchodzą przepisy i sobie dotują w najlepsze. W końcu sami pisali prawo pod siebie.

Wolny rynek, wolnym rynkiem, ale jak ktoś łamie zasady i jeszcze pokazuje faka, to instynkt samozachowawczy nakazuje się bronić. Bez sensu jest się rozbroić, wpuścić uzbrojonego bandytę do domu (na rynek) i samemu oddać wszystkie kosztowności, kod do sejfu i córkę do gwałtu – a tak postępują onaniści wolnego rynku (który de facto nie istnieje).

Nicolas
Użytkownik
Nicolas

Wszystkie bez wzgledu zagraniczne sieci handlowe powinny zostać opodatkowane po równo z naszymi.

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Nicolas – przecież są opodatkowane równo – stawka CIT jest równa dla wszystkich firm.

argos1
Użytkownik
argos1

@Rozbi
Ale za to nie wszystkie firmy działające w Polsce są równe dla tej stawki CIT, bo te z zagranicznym kapitałem są “równiejsze”.

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

A czy nit dopuszczasz nawet do siebie myśli że rodzime mają po prostu większy zysk a wielkie korporacyjne molochy ledwo wiążą koniec z końcem i trwają tylko dzięki linii kredytowej największych banków?