Zagadkowy nalot w Libii

Opublikowano: 10.05.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1144

Kontrolowana przez islamistyczny Rząd Jedności Narodowej baza lotnicza Mitiga pod Trypolisem stała się celem ataku lotniczego, w wyniku którego zniszczona została część infrastruktury oraz zbiorniki paliwa do silników odrzutowych. Zagadką pozostaje to, kto tak naprawdę przeprowadził całą operację. Walczące z rządem siły Libijskiej Armii Narodowej nie byłyby bowiem w stanie uderzyć z taką precyzją.

W mediach pojawiły się dwie wersje wydarzeń na lotnisku międzynarodowym Mitiga. Według pierwszej z nich stronnicy generała Chalify Haftara mieli po prostu dokonać ataku rakietowego na teren kontrolowany wciąż przez Rząd Jedności Narodowej (GNA). Druga mówi już jednak o sześciokrotnym bombardowaniu bazy lotniczej, co skończyło się zniszczeniem części infrastruktury oraz wybuchami w składach amunicji lub zbiornikach paliwa.

Najbardziej prawdopodobna jest druga z powyższych wersji. Nie wiadomo jednak, który kraj zdecydował się użyć swojego lotnictwa w celu przeprowadzenia precyzyjnej operacji bombardowania libijskiego lotniska. Z pewnością nie byłaby tego w stanie uczynić Libijska Armia Narodowa (LNA), która co prawda dysponuje własnymi myśliwcami, ale obawia się rozmieszczonych w pobliżu Trypolisu tureckich systemów przeciwlotniczych.

Atak musiał więc zostać przeprowadzony przez jedno z państw wspierających siły pod dowództwem Haftara. Tego samego dnia w sieci miały pojawić się zdjęcia satelitarne przedstawiające egipską bazę lotniczą, w której na powierzchniach postojowych były widoczne maszyny Mirage 2000 należące do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rząd w Abu Zabi od dawna dostarcza sprzęt wojskowy na potrzeby LNA.

Z bazy lotniczej kontrolowanej przez GNA mają startować tureckie taktyczne bezzałogowce Bayrakter TB-2 oraz inne maszyny, które wspierają islamistyczny rząd w jego walkach z Chaftarem.

Na podstawie: Reuters.com, Defence24.pl, Arabnews.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o