Zagadkowy nalot w Libii

Opublikowano: 10.05.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 485

Kontrolowana przez islamistyczny Rząd Jedności Narodowej baza lotnicza Mitiga pod Trypolisem stała się celem ataku lotniczego, w wyniku którego zniszczona została część infrastruktury oraz zbiorniki paliwa do silników odrzutowych. Zagadką pozostaje to, kto tak naprawdę przeprowadził całą operację. Walczące z rządem siły Libijskiej Armii Narodowej nie byłyby bowiem w stanie uderzyć z taką precyzją.

W mediach pojawiły się dwie wersje wydarzeń na lotnisku międzynarodowym Mitiga. Według pierwszej z nich stronnicy generała Chalify Haftara mieli po prostu dokonać ataku rakietowego na teren kontrolowany wciąż przez Rząd Jedności Narodowej (GNA). Druga mówi już jednak o sześciokrotnym bombardowaniu bazy lotniczej, co skończyło się zniszczeniem części infrastruktury oraz wybuchami w składach amunicji lub zbiornikach paliwa.

Najbardziej prawdopodobna jest druga z powyższych wersji. Nie wiadomo jednak, który kraj zdecydował się użyć swojego lotnictwa w celu przeprowadzenia precyzyjnej operacji bombardowania libijskiego lotniska. Z pewnością nie byłaby tego w stanie uczynić Libijska Armia Narodowa (LNA), która co prawda dysponuje własnymi myśliwcami, ale obawia się rozmieszczonych w pobliżu Trypolisu tureckich systemów przeciwlotniczych.

Atak musiał więc zostać przeprowadzony przez jedno z państw wspierających siły pod dowództwem Haftara. Tego samego dnia w sieci miały pojawić się zdjęcia satelitarne przedstawiające egipską bazę lotniczą, w której na powierzchniach postojowych były widoczne maszyny Mirage 2000 należące do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rząd w Abu Zabi od dawna dostarcza sprzęt wojskowy na potrzeby LNA.

Z bazy lotniczej kontrolowanej przez GNA mają startować tureckie taktyczne bezzałogowce Bayrakter TB-2 oraz inne maszyny, które wspierają islamistyczny rząd w jego walkach z Chaftarem.

Na podstawie: Reuters.com, Defence24.pl, Arabnews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.