Zabójcze oszczędności

Opublikowano: 08.05.2013 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 944

Motywowane kryzysem oszczędności wywierają druzgocący wpływ na zdrowie mieszkańców Europy i Ameryki Północnej: prowadzą do samobójstw, depresji, chorób, a także ograniczają dostęp do służby zdrowia i leków – alarmują naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA.

Jak informuje PAP, w prowadzonych od 10 lat badaniach ekonomista z Uniwersytetu Oksfordzkiego David Stuckler oraz docent nauk medycznych i epidemiolog z Uniwersytetu Stanforda Sanjay Basu wykazują, jak zła dla zdrowia jest polityka państw wobec kryzysu. Wyniki swych prac badawczych przedstawili w książce „The Body Economic: Why Austerity Kills” („Ekonomia ciała: dlaczego kryzys zabija”), która właśnie ukazuje się w Londynie.

Zdaniem autorów, w okresie nazwanym przez nich „Wielką recesją” i towarzyszących jej oszczędności doszło do 10 tys. samobójstw oraz zdiagnozowano około miliona przypadków depresji. Dodają, że w Grecji działania takie jak obcięcie budżetu na walkę z HIV zbiegły się z ponad 200-proc. przyrostem zakażeń wirusem od 2011 r. Częściowo przyczynił się też do tego wzrost liczby uzależnień od narkotyków, co należy według Stucklera i Basu rozpatrywać w kontekście 50-proc. bezrobocia wśród młodych ludzi. Grecja doświadczyła również pierwszego od kilkudziesięciu lat przypadku malarii, gdyż ograniczono programy oprysków przeciw komarom. Z kolei w USA w czasie ostatniej recesji ponad 5 mln Amerykanów straciło dostęp do służby zdrowia, a w Wielkiej Brytanii 10 tys. rodzin straciło domy.

Naukowcy bazując na przykładach z czasów Wielkiego Kryzysu lat 30. XX w. czy Rosji po upadku ZSRR, twierdzą, że można uniknąć przejścia kryzysu ekonomicznego w epidemię, o ile rządy odpowiednio zareagują. Jako przykład wskazują Szwecję, gdzie aktywne działania na rynku pracy w czasie recesji, pomimo wysokiego bezrobocia, zahamowały wzrost liczby osób, które targają się na własne życie. Państwa sąsiednie, które nie miały takich programów, doznały dużego wzrostu liczby samobójstw.

W czasach kryzysu lat 1930. w USA każde 100 dolarów wydane na pomoc w ramach polityki Nowego Ładu miało konkretne przełożenie na spadek śmiertelności wśród noworodków, liczby samobójstw i zgonów na zapalenie płuc – wykazują badacze. „Pokazujemy, że pogarszające się zdrowie to nie nieunikniona konsekwencja recesji gospodarczej. To wybór polityczny” – podsumował Basu.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. egzopolityka 08.05.2013 20:58

    Będzie gorzej w tym roku, bo Braterstwo czyli Illuminati czyli Reptilianie rządzą tym światem od 308 000 lat. Kres ich rządów skończy się wraz z wejściem Ziemi do czwartej gęstości w przyszłym roku. Będzie to jak termonuklearny podmuch – w ciągu jednej sekundy znajdziemy się w zmienionych prawach fizyki. Raptowność tego zjawiska i brak przygotowania ludzi wywoła szok i panikę. W czwartej gęstości ludzie podzielą się na dwa obozy – za i przeciw Reptilianom a po tysiącu lat będziemy się musieli określić czy cała planeta ma być pozytywna czy negatywna. Kilka miesięcy wcześniej nastąpi intensyfikacja zmian w przyrodzie – przelot grupy komet co już wywoła zamieszanie i niepokój jeszcze w tym roku. W czwartej gęstości dostaniemy nowe młode ciała a czas życia przedłuży się znacznie.

  2. Fuxygen 08.05.2013 21:39

    Przyznam, egzopolityka, ze mi świetnie poprawiłeś humor na ten wieczór 😉 Pisz do mnie jeszcze 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.