Pozytywny bilans odejścia od polityki cięć

Opublikowano: 01.12.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 882

Lewicowy rząd Portugalii rok po przejęciu władzy może pochwalić się pozytywnymi wskaźnikami gospodarczymi. Gabinet António Costy odszedł od polityki cięć narzucanej przez Unię Europejską, dzięki czemu udało się zmniejszyć bezrobocie i deficyt budżetowy, natomiast obecnie prowadzone są rozmowy na temat podniesienia płacy minimalnej.

Rząd Costy od roku tworzy jego Partia Socjalistyczna (PS), którą w parlamencie wspierają Blok Lewicy (BdE) i Unitarna Koalicja Demokratyczna (CDU). Portugalski premier jeszcze przed objęciem swojej funkcji zapowiedział, iż skończy z polityką cięć wydatków na cele społeczne, a także wycofa nowe podatki nałożone na płace i emerytury w trakcie czterech lat rządów tamtejszej centroprawicy. Już na pierwszym posiedzeniu rządu Costy omówiono te kwestie, do których doszła też sprawa wycofania się Porto i Lizbony z koncesji dla zagranicznych towarzystw, które eksploatowały chociażby publiczną komunikację miejską.

Później Portugalia przywróciła część zlikwidowanych wcześniej przywilejów socjalnych, powróciła do mechanizmu automatycznej waloryzacji emerytur, zmniejszyła czas pracy funkcjonariuszy państwowych, wycofała się z planów prywatyzacji linii lotniczych i komunikacji miejskiej, a także wprowadziła nowy podatek od nieruchomości wartych powyżej 500 tys. euro. Jednocześnie jednak Costa nie zdecydował się podwyższyć podatków od budynków będących własnością partii politycznych, ponieważ taka decyzja uderzyłaby w dużej mierze w socjalistów.

Odejście od polityki cięć nie spodobało się Komisji Europejskiej, stąd portugalski rząd musiał pójść na kompromis w sprawie projektu nowego budżetu. Ostatecznie deficyt ma w nim osiągnąć poziom mniejszy od 3 proc. PKB, a więc nie tylko nie przekroczy on dopuszczalnych przez Unię Europejską norm, lecz będzie także najniższy od czasu „Rewolucji goździków” w 1974 r. Ponadto systematycznie spada bezrobocie (wynosi ok. 10 proc.), dzięki czemu odnotowano rekordowe zatrudnienie w branży turystycznej. Obecnie w komisji trójstronnej prowadzone są negocjacje, których finałem ma być podniesienie płacy minimalnej z obecnych 530 do 600 euro w 2019 r.

Portugalia była jednym z krajów, które straciły na wejściu do strefy euro, aby następnie borykać się z negatywnymi skutkami międzynarodowego kryzysu finansowego. Rząd centroprawicy w trakcie pięciu lat prowadzenia polityki cięć nie uzyskał jednak oczekiwanych efektów, a w 2014 r. wielkość gospodarki była taka sama, jak trzynaście lat wcześniej.

Na podstawie: theportugalnews.com, dziennik.pl, pb.pl, obserwatorfinansowy.pl, rp.pl, idziemy.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.