Zabito Afonso Cano – przywódcę FARC

Opublikowano: 06.11.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 535

KOLUMBIA. Jak podały władze Kolumbii, siły zbrojne tego kraju 4 listopada zabiły Alfonso Cano (na zdjęciu) – 63-letniego przywódcę Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii – Armii Ludowej (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Ejército del Pueblo), działającej od 1964 roku partyzantki, która pierwotnie stanowiła zbrojne ramię Kolumbijskiej Partii Komunistycznej. Afonso Cano to pseudonim, który przybrał Guillermo León Sáenz Vargas. Jego śmierć jest kolejnym ciosem zadanym FARC. W wyniku działań zbrojnych sił rządowych 22 września 2010 roku zginął inny dowódca tej organizacji – Víctor Julio Suárez Rojas, zaś w 2010 roku – Mono Jojoy.

Działalność FARC budzi kontrowersje i dezaprobatę nawet wśród radykalnie lewicowych polityków. Pozyskiwanie środków w drodze handlu narkotykami i porwań dla okupu jest szeroko krytykowane. W 2008 roku prezydent Wenezueli Hugo Chávez zaapelował do FARC o złożenie broni.

Komentatorzy podkreślają, że śmierć Cano, lidera FARC od 2008 roku, jest strategicznym zwycięstwem prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa, który obejmując urząd obiecał utrzymać bezkompromisowe działania w celu rozbicia partyzantki. Armia atakuje bojowników FARC nawet głęboko w górach i w lasach. Sprawnie działający wywiad, nowoczesna technologia i amerykańska pomoc w szkoleniach wojskowych sprawiają, że siły rządowe są obecnie skuteczniejsze niż w minionych niemal pięciu dekadach. Od 2002 roku, kiedy to zintensyfikowano działania przeciw FARC, wzrosły inwestycje zagraniczne w Kolumbii, zwłaszcza w przemysł naftowy i górnictwo.

Jak podaje guardian.co.uk, FARC liczą obecnie około 7 tysięcy członków, a taktyka ich działania polega na nagłych atakach i zasadzkach w obszarach wiejskich i wycofywaniu się w głąb lasów.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.