Zabieraj swoją kasę i zalesiaj Niemcy!

Opublikowano: 17.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 31

Spór Brazylii i Niemiec o wycinkę lasów amazońskich nie ustaje: prezydent Jair Bolsonaro ostrymi słowami zwrócił się do kanclerz Angeli Merkel po tym, jak kraj zadecydował o wstrzymaniu pomocy finansowej przeznaczonej na ochronę Amazonii.

Deutsche Welle przypomina, że w 2008 roku Niemcy obiecały, że przekażą około 95 mln euro pomocy w celu ochrony amazońskich lasów. Przekazano do tej pory 55 mln euro, a niedawno minister ds. środowiska naturalnego Niemiec Svenja Schulze poinformowała, że kraj zadecydował o wstrzymaniu pomocy z powodu wylesiania Amazonii, które nasiliło się od czasu kiedy urząd prezydenta Brazylii objął Bolsonaro. Na reakcję nie trzeba było długo czekać.

Jair Bolsonaro w rozmowie z krajowymi mediami zwrócił się do kanclerz Niemiec, nie kryjąc rozdrażnienia. „Chciałbym przekazać wiadomość kochanej Angeli Merkel. Zabieraj swoją kasę i zalesiaj Niemcy, OK? Tam jest o wiele bardziej potrzebna niż tu” – powiedział.

DW dodaje, że Bolsonaro, który od dawna dąży do likwidacji obszarów chronionych w Amazonii, jest znany z mizoginistycznych wypowiedzi, a Niemcy oskarżał już wcześniej o to, że chcą okraść jego kraj, wstrzymując pomoc finansową. Do spięć na tym tle pomiędzy Niemcami i Brazylią dochodziło niejednokrotnie.

Światowe instytucje biją na alarm, że wycinka amazońskiej dżungli rośnie w zastraszającym tempie. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro sprzyja kwestionuje te informacje. Ostatnio skrytykował dane z Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE, podległy Ministerstwu Nauki, Technologii, Innowacji i Komunikacji), które wskazują, że wylesianie w Amazonii wzrosło o 88% w czerwcu tego roku w porównaniu z tym samym okresem w 2018 roku. Badanie twierdzi, że wylesianie wynosi 920,4 tysięcy km w czerwcu 2019 roku. Prezydent uważa, że dane te nie odpowiadają rzeczywistości, a szef INPE służy w jakiejś organizacji pozarządowej.

https://www.youtube.com/watch?v=VZPBwYYOp34

„Zgodnie z naszymi odczuciami nie jest to prawdą i wydaje się, że (prezes INPE – red.) jest w służbie jakiejś organizacji pozarządowej” – powiedział Bolsonaro po opublikowaniu danych.

Badacz INPE Carlos Alexandre Wuensche w komentarzu dla „Sputnik Brasil” nazwał oświadczenia prezydenta absurdem. „Najważniejsze jest słowo, którego użył prezydent, że ma „odczucie”, że te dane są nieprawidłowe i że INPE nie mówi prawdy. Jest to absurdalne, w nauce nie ma żadnych odczuć, nie ma żadnych odczuć w działaniach, które oceniamy, jest wydajność i metodologia, i jest bardzo poważna praca” – powiedział rozmówca agencji. „Te dane są publicznie dostępne, każdy może je sprawdzić. Żaden z tych wyników nie trafia do mediów bez dyskusji z Ministerstwem Środowiska, INPE nigdy nie składa oświadczeń sam, informuje Ministra Nauki i Technologii, ten komunikat został uzgodniony, każdy wie, co się dzieje” – stwierdził ekspert.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o