Włamanie na serwery Ministerstwa Gospodarki

Opublikowano: 17.10.2013 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 526

Nieznani haktywiści opublikowali dziś sporą paczkę danych wykradzionych z polskiego Ministerstwa Gospodarki. Wszystko wskazuje, że atak jest częścią operacji #OpGoldenDawn. Kilka dni wcześniej, Anonimowi opublikowali informacje pochodzące z greckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie).

Skompresowany plik o nazwie „govpl.rar” i rozmiarze 384 Mb zawiera około 530 plików w różnych formatach, pochodzących z serwerów trade.gov.pl (polska.trade.gov.pl). Właścicielem subdomeny jest Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP.

Wśród skradzionych plików znajdują się kopie paszportów, zrzuty ekranowe skrzynek pocztowych, hasła, dokumenty rządowe (np. korespondencja z Bankiem Światowym), bazy danych. Sprawcy ataku twierdzą, że to tylko niewielka część pozyskanych informacji. Zapowiadają kolejne publikacje.

„Nie popieramy działań Wiesława Pokładka i jego pupili z CBA, dlatego publikujemy ten wyciek”. – czytamy w krótkim oświadczeniu zamieszczonym na łamach serwisu cyberguerilla.org Haktywiści oświadczyli również, że do końca tygodnia nastąpi krytyczny wyciek zawartości skrzynek pocztowych włoskiego rządu.

ABW wyjaśnia sprawę nielegalnego umieszczenia w internecie dokumentów Ministerstwa Gospodarki – poinformował rzecznik prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ppłk Maciej Karczyński. Rzecznik prasowy ABW poinformował, że „Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego analizuje całą sytuację” oraz, że jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Gospodarki.

Ministerstwo Gospodarki poinformowało w komunikacie na swojej stronie internetowej, że „w związku z pojawiającymi się informacjami o możliwym upublicznieniu części informacji pochodzących z Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji, podjęte zostały działania zabezpieczające”. Resort zapewnił, że sprawdzany i analizowany jest zakres i wiarygodność upublicznionych materiałów. W komunikacie zapewniono, że „system informatyczny Ministerstwa Gospodarki działa bez zakłóceń.

Autorstwo: Grecja w Ogniu (akapity 1-4), oa (5, 6)
Źródła: Grecja w Ogniu, Niezależna
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. W.W. 17.10.2013 11:08

  Dziwne, ale w dobie powszechnej inwigilacji ujawnionej mn. przez p. Snowdena zaczynamy hakerów postrzegać jako rycerzy walczących z nielegalnym i wszechogarniającym uciskiem władz. Aż ciśnie się na usta porównanie z Robin Hoodem.

  Czas się poważnie zastanowić, kto jest naprawdę wrogiem zwykłego obywatela.

  WW

 2. adambiernacki 17.10.2013 12:08

  Jakież to sensacyjne wieści tajnej treści? Hahahaha:-)

 3. Towarzysz Chuiev 17.10.2013 14:18

  „Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego analizuje całą sytuację”

  A czy wcześniej nie powinni analizować protokołow bezpieczeństwa i dbać o bezpieczeństwo IT, min szkoląc dyplomatów, posłow w dół aż do samorządów.

  ABW właśnie się skompromitowało poraz kolejny.

  Kiedyś (2 lat temu) dzieciak odemnie z osiedla, zapalony pirotechnik stracił 2 palce w eksplozji swojego własnego ładunku. ABW ze wsparciem antyterrorystów wpadło w nocy do domu , przesłuchiwali każdego, łącznie z babcią, która ma chorobę Alzheimera i zwichnięty staw łokciowy od czasu tej akcji. Koleś trafił do zakładu na leczenie , dziś wygląda jak jakiś nieryaźny cień człeka którym był kiedyś. Zapłacił za swoje niezdrowe zainteresowania.

  A ABW poszło spać spokojnie z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.

  Jak już dogłębnie z ANALizują cała sytuację, bedzie czas na drzemkę i słodkie sny.

 4. Towarzysz Chuiev 17.10.2013 14:25

  A jeszcze jedno o klęsce Polskiej obronności IT.

  Skoro grupa aktywistów, być może i ekspertów w tej dziedzinie, nie dysponująca żadnym budżetem mogła nas skutecznie zaatakować, i dowiedzieliśmy się o tym, dopiero po gdy agresor o tym poinformował, to …. w jaki sposób odeprzemy atak, wywiadów elektornicznych obcych Państw , czy międzynarodowych korporacji ?

  Słabe zabezpieczenia są świadectem nieudolności osoby za nie odpowiedzialnej.
  Skoro nasi spece od bezpieczeństwa są cieńcy w obronie jak d-u.pa węża , to jak wyglądamy w natarciu ?

 5. greg1982fr 17.10.2013 16:49

  Nie wygladamy. Opieramy sie na patentach zaimplementowanych w kupione oprogramowanie. Chcac w podobny sposob zadzialac w ministerstwach innych krajow to sami musielibysmy hakierow wynajac.

 6. Towarzysz Chuiev 17.10.2013 17:06

  O jakim oprogramowaniu mówisz ? (pytanie reotyczne)

  Mamy hakerów , tylko że odstają od czołówki.

  Czołówka ekspertów od bezpieczeństwa pracuje tam skąd niema wycieków.
  Katar, Arabia Suadyjska, Izrael, Korea Północna, Chiny itd.

 7. Konter 17.10.2013 17:17

  Szkoda że plik zniknął już z sieci, a w każdym bądź razie trudno go znaleźć.

 8. jestemtu 17.10.2013 18:58

  Już widzę tą korespondencję.
  אתה יכול לתת לי מתכון לסבתה בזיגוג קינמון?
  ולספר כי יאסר abryka יימכר לשבועיים 🙂 – się hebrajski niechce normalnie wkleić 🙂 trzeba wspak czytać

  tłumaczenie
  możesz podać mi przepis na babkę z polewą cynamonową?
  A i powiedź Jaserowi że abryka sprzedana będzie za 2 tygodnie 🙂
  ===============
  A poważnie, to ciekawe z kim o czym korespondują. Już chyba nie ma co promować i sprzedawać.

 9. dockx 17.10.2013 19:15

  Właśnie TVN podał “rzetelnie” tą informację. Tak to przedstawili, że owszem atak na MG był ale chodziło głównie o dane obywateli…

  Nie wspomnieli, że była to korespondencja z Bankiem Światowym czyli nie obywatelska a rządowa. Można wymieniać. W każdym razie już odwracają kota ogonem i straszą zwykłych ludzi. Atak był ale na rządową instytucje i na władzę a nie na szkodę zwykłych obywateli.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.