Windows coraz mniej popularny

Opublikowano: 05.04.2016 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 238

Jeszcze w ubiegłym roku Gartner przewidywał, że do roku 2017 Windows pozostanie 2. najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród nowo sprzedawanych urządzeń. Tymczasem okazuje się, że spadł on na trzecie miejsce. Z najnowszych danych Gartnera wynika, że – biorąc pod uwagę wszystkie urządzenia z systemem operacyjnym – Windows traci rynkowe udziały na rzecz Androida oraz systemów Apple’a (OS X oraz iOS). Analitycy Gartnera uważają, że od przyszłego roku system z Redmond może zacząć odrabiać część strat, jakie notuje od roku 2013.

W obliczu spadku udziałów rynkowych Microsoft wdraża nowe strategie. Jedną z nich jest bezpłatne rozpowszechnianie systemu, inną ogłoszona właśnie inicjatywa “conversations as a platform”, której zadaniem jest rozpropagowanie cyfrowego asystenta nie tylko w Windows, ale i w Androidzie oraz iOS-ie.

W 2015 roku Windows znalazłsię na 293 milionach nowych urządzeń, co oznacza 3,4-procentowy spadek w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Te 283 miliony urządzeń to 11,7% wszystkich (2,4 miliarda) urządzeń z systemami operacyjnymi, jakie sprzedano w 2015 roku. Ponad 80% z nich stanowią smartfony, na których zdecydowanie dominuje Android.

z badań Gartnera dowiadujemy się, że w 2015 roku Apple sprzedał 297 milionów urządzeń i dzięki przewadze tych 4 milionów systemy firmy z Cupertino wyprzedziły Windows. W tym samym czasie klienci kupili około 1,3 miliarda urządzeń z Androidem.

Zgodnie z najnowszymi prognozami Gartnera w bieżącym roku klienci kupią 283 miliony urządzeń z Windows, co będzie oznaczało dalszy spadek, tym razem o 3,4%. Udziały Apple’a wzrosną o 2,1% do 303 milionów. W kolejnych latach sprzedaż urządzeń z Windows ma się zwiększać osiągając 298 milionów w 2018 roku, jednak w tym samym roku Apple ma sprzedać 334 miliony urządzeń ze swoimi OS-ami, a zatem zwiększy swoją przewagę nad systemem z Redmond.

Firma analityczna przewiduje też ogólny spadek liczby sprzedawanych urządzeń. Rynek nasycił się smartfonami, których sprzedaż wyraźnie zwalnia, a klienci są coraz mniej zainteresowani pecetami.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ComputerWorld.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Brat zaimplancił mi minta a windowsa mam dla excela, w którym z przyzwyczajenia rzeźbię tabele jak na dawnym etaciku. Do dziś wzruszam się wspominając ten niezapomniany czas z excelem. To cudowne zmęczenie po ośmiu godzinach grzebania w arkuszu kalkulacyjnym i prutania w fotel firmowy. Czułem się potrzebny i czułem, że ta moja praca jest bardzo ważna dla ludzkości. Dziś mogę już śmiało stwierdzić, że bez excela nie byłoby niczego a na środku niczego stałby Kononowicz Krzysztof.

george
Użytkownik
george

Co z tego jak Apple i Android też amerykańskie? Europo śpij dalej.

piqlis
Użytkownik
piqlis

No właśnie ja również używam Linuxa i prawdopodobnie nigdy go nie porzucę, Windows to dla mnie symbol drapieżnego kapitalizmu, tak na marginesie nie wiem czy czytelnicy tego portalu mają świadomość że Android to system z jądrem Linuxa ?, którego tak bardzo nienawidzą użytkownicy Windowsa. Prawdę mówiąc Gogle to obecnie również jedna wielka kapitalistyczna hydra, więc różnica żadna.

agama
Użytkownik

Lubię linuxa