Wierzy w Boga, więc przyniósł obraz Maryi na Marsz Równości

Opublikowano: 04.12.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1923

Michał Goworowski przyniósł w 2019 roku na częstochowski Marsz Równości obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Chciał w ten sposób zademonstrować jedność walki o równość i wspólnoty wierzących, do której się zalicza. Śledczy przez ponad rok „pracowali”, aż w końcu stworzyli akt oskarżenia.

Już nawet wierzący Polacy nie mogą czuć się bezpiecznie w Polsce rządzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Wystarczy, by swoją wiarę chrześcijańską rozumieli inaczej niż brunatniejące kręgi katolicko-narodowe. Przekonał się o tym Michał Goworowski, działacz na rzecz praw człowieka, który w maju 2019 roku na Marszu Równości w Częstochowie postanowił zaprezentować dwie ważne dla siebie wartości: wiarę i poparcie dla praw osób LGBT. Na pochodzie pojawił się z obrazem Matki Boskiej otoczonej kolorami tęczy.

Podczas pochodu, który dotarł do Jasnej Góry, Goworowski spotykał się z agresją działaczy skrajnej prawicy i kiboli, którzy próbowali atakować marsz, wykrzykiwali wulgarne i obraźliwe hasła, grozili pobiciem niosącemu obraz, a u podnóża klasztoru, nie zważając na majestat miejsca, wdali się w bijatykę z policją.

Reżimowe media od początku próbowały przedstawić zachowanie Goworowskiego jako bluźnierstwo, zupełnie ignorując jego intencje. Potem do akcji wkroczyli prokuratorzy. Postępowanie było dwukrotnie wznawiane i umarzane. Dopiero za trzecim razem zostały skonstruowane zarzuty.

Jak podaje tygodnik „Niedziela”, śledczy znaleźli biegłego, który sporządził opinię stanowiącą podstawę do aktu oskarżenia. Czytamy w niej, że „istota możliwości odczytania przedmiotowej reprodukcji jako profanacji polega na potraktowaniu przez środowisko LGBT świętego (konsekrowanego) obrazu Matki Bożej z klasztoru na Jasnej Górze jako obrazu artystycznego i zwykłego symbolu kulturowego, a nie religijnego. W odczuciu wiernych domalowanie tęczy zamiast aureoli (symbolu świętości) nie jest ingerencją w zamysł artystyczny, lecz ingerencją w samą boską postać, jest znieważeniem boskiej postaci”

Biegły, podobnie jak rządowe kanały informacyjne przed marszem, zwrócił uwagę, że w dniu Marszu Równości odbywała się też pielgrzymka dzieci na Jasną Górę. Jego zdaniem osoby LGBT dopuściły się „ideologicznego ataku, mającego charakter prowokacji”.

Michał Goworowski w rozmowie z Portalem Strajk komentuje, że zarzuty prokuratury są dla niego niezrozumiałe. „Jestem zdumiony decyzją prokuratury – moim celem nie była obraza uczuć religijnych żadnych osób wierzących, szczególnie podkreślam, że tęcza nie jest obraźliwa w żadnym stopniu, co już było powiedziane w poprzednim postępowaniu prokuratorskim przed jego umorzeniem. Jako osoba wierząca mam głębokie przekonanie, że prezentowanie obrazu Tęczowej Matki Boskiej nie jest obraźliwe, a jedynie ukazuje uniwersalność miłości bożej. Złożyłem wcześniej bardzo obszerne wyjaśnienia, w których tłumaczyłem moje motywacje i kwestie symboliczne związane z obrazem ”– zaznacza aktywista, dodając, że szerzej skomentuję sprawę kiedy zobaczy akt oskarżenia, który jeszcze do niego nie dotarł – tygodnik „Niedziela” korzysta z informacji bezpośrednio z prokuratury.

Według oskarżonego nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z politycznymi represjami. „Zarzut obrazy uczuć religijnych nie pojawił się w próżni. Postępowania, takie jak sprawa Margot albo moja zawsze mają określony kontekst polityczny, co widać w mniejszym albo większym stopniu poprzez działania prokuratury. To, że w mojej sprawie już po raz chyba trzeci prokuratura wznawia postępowanie pomimo wcześniejszych umorzeń, może nasuwać na myśl, że pewnym wysoko postawionym osobom zależy na rozwiązaniu sprawy w ten a nie inny sposób. Nie uważam się za męczennika i nie chcę sprawiać takiego wrażenia, ale od jakiegoś czasu widzimy niepokojącą tendencję upolitycznienia decyzji prokuratury” – ostrzega Michał Goworowski.

Goworowski ma 20 lat. Jest zaangażowany w działalność antyfaszystowską i na rzecz równości społecznej.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kufel10 05.12.2020 04:20

    No i bardzo dobrze, powinni go ukarać. Szczuje się nas teraz na religię katolicką, na policję, próbuje nas wszystkich skłócić. Mnie osobiście żaden policjant, ksiadz ani urzędnik nic złego w życiu nie zrobił, mało tego, generalnie byli pomocni. Religia to nasza tradycja, powinno się ją szanować. A pedofile są tak samo wśród nauczycieli, dyrektorów, piekarzy, konduktorów jak i lekarzy więc czepianie się ksieży, aby zniszczyć tą ostatnią ostoję katolicyzmu jaką jest nasz Kraj, powinno dać do myślenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.