Walka o wpływy na gruzach ISIL

Opublikowano: 10.09.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 639

Dolina Eufratu staje się areną ostatnich walk z Państwem Islamskim. Starcia w regionie mają potężne geopolityczne znaczenie i zaważą na losach Syrii na lata.

Po ogromnym sukcesie, jakim było dla Syryjskiej Armii Arabskiej odblokowanie Dajr az-Zaur, swoje zwycięstwo obwieszczają wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne. Kurdowie kontrolują ok. 60 proc. Ar-Rakki, byłej już „stolicy kalifatu”, w tym najtrudniejsze do zdobycia, ciasno zabudowane Stare Miasto. Zdobywanie dziewięciu dzielnic, które jeszcze pozostały w rękach zdesperowanych terrorystów, może jednak przeciągnąć się na tygodnie. Tyle potrwa więc jeszcze koszmar znajdującej się w ogniu walki ludności cywilnej, o straty wśród której – chociaż oficjalnych szacunków uzyskać nie sposób – martwił się w ubiegłym tygodniu ONZ.

Kurdowie zdają sobie sprawę z trudności, jakie jeszcze czekają ich w bitwie o miasto, ale zamierzają niezależnie od tego otworzyć kolejny front i pomaszerować na prowincję Dajr az-Zaur. Dziś wydali w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

To odpowiedź sojuszników Amerykanów na odblokowanie jej stolicy przez armię syryjską. SDF i jego protektorzy nie chcą dopuścić do tego, by bogata w ropę i gaz dolina Eufratu znalazła się ponownie pod kontrolą rządu syryjskiego oraz popierających go Rosji i Iranu. Tym zależy zarówno na złożach, jak i na dotarciu do granicy syryjsko-irackiej. Kurdowie najprawdopodobniej skierują główne uderzenie na przygraniczne Al-Bukamal oraz oddalone od niego o nieco ponad 80 km Al-Majadin, które po stracie Ar-Rakki stało się nowym centrum ISIL. Najpewniej również Syryjskie Siły Demokratyczne zablokują armii syryjskiej możliwość przejścia na północny brzeg Eufratu.

Terroryści z ISIL częściowo szykują się do ostatniej walki w Syrii, a częściowo idą w rozsypkę, rozpraszając się poza większymi ośrodkami miejskimi. Eksperci przypominają, że przegrywający w starciach z większymi zgrupowaniami wojska dżihadyści mogą jeszcze długo nękać mieszkańców, formując oddziały partyzanckie i dywersyjne. Sytuację komplikuje jeszcze fakt, że w tradycyjnych społecznościach i wśród plemion doliny Eufratu skrajna wersja islamu głoszona przez adeptów al-Baghdadiego może znaleźć pewien posłuch. Tym bardziej, jeśli wezwą oni do walki z jednej strony z niewiernymi (armia syryjska, szyickie milicje), a z drugiej – z obcymi etnicznie Kurdami, którym sprzyjają znienawidzeni Amerykanie.

W czasie, gdy cały świat obserwuje walkę z Państwem Islamskim, syryjska Al-Ka’ida, obecnie pod nazwą Hajjat Tahrir asz-Szam, zbudowała swój bastion w zachodniej prowincji Idlib.

Autorstwo: MKF
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.