Walia chce przetestować dochód bezwarunkowy

Opublikowano: 18.05.2021 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1744

Walia jest kolejnym krajem na świecie, który zamierza przetestować bezwarunkowy dochód podstawowy. Rząd zapowiedział już rozpoczęcie przygotowań do uruchomienia eksperymentu.

Bezwarunkowy dochód podstawowy polega na wypłacaniu mieszkańcom określonej kwoty gotówki. Jak sama nazwa wskazuje, nie trzeba tutaj spełniać żadnych warunków – pieniądze “za darmo” mogą otrzymywać zarówno osoby pracujące, jak i bezrobotni. Można je również wydawać na dowolny cel i nie trzeba się nikomu tłumaczyć z ponoszonych wydatków.

Bezwarunkowy dochód podstawowy jako odpowiedź na coraz powszechniejszą robotyzację zawodów był już testowany m.in. w Indiach, Niemczech i Finlandii. Podobny program zamierza wprowadzić Walia. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, ile osób zostanie objętych eksperymentem i jaką kwotę pieniędzy będą otrzymywać. Jednak wiadomo, że trwają przygotowania, a rzecznik prasowy rządu mówił, że uruchomienie pilotażowego programu będzie wymagało zaangażowania Wielkiej Brytanii.

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma wielu zwolenników i przeciwników. Na tej samej zasadzie – posiada swoje zalety i wady. Główną zaletą jest wsparcie pieniężne dla osób, które tego naprawdę potrzebują. Mogą to być osoby, które są bezrobotne i mimo chęci, nie mogą znaleźć pracy. “Darmowe pieniądze” mogą również pomóc wyjść z ubóstwa.

Z drugiej strony, rząd nie posiada własnych pieniędzy. W pierwszej kolejności musi zabrać pieniądze jednym, aby przekazać je drugim i oczywiście zapłacić urzędnikom za redystrybucję. Drugą największą wadą bezwarunkowego dochodu podstawowego jest życie na koszt państwa – a jak wiadomo, gdybyśmy nie spodobali się rządowi, kurek z pieniędzmi mógłby zostać zakręcony.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Fenix 19.05.2021 07:23

    Rząd niech zacznie od siebie , przyznając sobie dochód bezwarunkowy , najlepiej testować na sobie. Rezygnując z pensji państwowych , ta wspomoże dochód bezwarunkowy, zwiększy pule do podziału , na dochód bezwarunkowy każdemu DOK. Przyznając jedynie bezrobotnym DB , rząd warunkuje ludzi, tych gorszych z DB ,i lepszych bez DB. Zmienić prawo , w przypisany ludziom udział w życiu, to Dochód Odnawialny Kredyt równy każdemu. Likwiduje przymus pracy na pieniądze do życia , bez wymuszeń nadgodzin w pracy, złych warunków w pracy ,czy zaniżonych zarobku za pracę. Potrzebna praca wykonywana dobrowolne , i godne wynagrodzenie przyniesie korzyści nam wszystkim.

  2. Fenix 19.05.2021 08:26

    Potrzebna praca to ta która ułatwia życie ludziom ,nie ta co utrudnia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.