W Szwajcarii też zakażą zasłaniania twarzy

Opublikowano: 09.10.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 537

Niższa izba parlamentu Szwajcarii podjęła pierwszy krok w kierunku ustanowienia zakazu zasłaniania twarzy.

Posłowie zagłosowali za rozwiązaniem proponowanym przez Szwajcarską Partię Ludową (SVP), która zainicjowała w 2009 r. kampanię przeciwko budowie nowych minaretów. Akcja „Precz z maskami”, zaproponowana przez szefa SVP Oskara Freysingera, pojawia się w momencie rosnących w Szwajcarii antyimigranckich nastrojów, przed planowanymi na 23 października wyborami.

Decyzję podjęto przewagą 101 głosów przeciwko 77, przy 9 wstrzymujących się; teraz czeka ją głosowanie w wyższej izbie szwajcarskiego parlamentu. Jeśli obie izby przyjmą wniosek, zakaz zasłaniania twarzy – czyli w praktyce noszenia muzułmańskich burek – zacznie obowiązywać m.in. w budynkach rządowych i transporcie publicznym.Wprowadzając zakaz, Szwajcaria pójdzie śladem innych krajach europejskich takich jak Francja, Holandia i Belgia, które albo już zakazały burek albo rozważają takie posunięcie, często spotykając się z ostrym potępieniem obrońców praw obywatelskich i ugrupowań islamskich.

„To byłaby dyskryminacja grupy religijnej i oznaczałaby również, że kobiety turystki z krajów arabskich nie będą mogły pojechać w Szwajcarii pociągiem. Będzie to miało negatywne konsekwencje dla branży turystycznej”, oznajmia na swej stronie internetowej Islamska Rada Główna Szwajcarii. Szwajcarski region wokół Jeziora Genewskiego jest szczególnie popularny wśród bogatych turystów z krajów arabskich. Oskar Freysinger z kolei, wnioskując o uchwalenie zakazu napisał, że poprawi on bezpieczeństwo w miejscach publicznych.

Rząd szwajcarski apelował w maju, żeby wniosek został odrzucony, twierdząc, że poszczególne kantony same powinny znaleźć sposób na zachowanie zasad kultury szwajcarskiej, takich jak zasada nieukrywania twarzy przy kontaktach z innymi w miejscach publicznych. Rząd uważa, że obecnie istniejące przepisy wystarczająco chronią budynki publiczne i środki transportu przed ewentualnym zagrożeniem ze strony osób zasłaniających twarz.

Opracowanie: PJ
Na podstawie: Reuters
Źródło: Euroislam


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.