Szwajcaria zagłosuje w sprawie zakazu burek

Opublikowano: 17.02.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1398

7 marca odbędzie się w Szwajcarii referendum, w którym głosujący mają zdecydować, czy zakazać zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, co popularnie określane jest jako „zakaz burek”.

Proponowany przepis ma zakazać publicznego zakrywania twarzy z wyjątkiem miejsc kultu religijnego, wyjątkowych warunków pogodowych i powodów zdrowotnych. Wniosek o wprowadzenie takiego zakazu zdobył 105 tysięcy podpisów, osiągając wymagany przez prawo szwajcarskie próg 100 tysięcy dla przeprowadzenia referendum.

Organizatorem kampanii jest Partia Ludowa, która w 2009 roku doprowadziła do referendum w sprawie zakazu budowy nowych minaretów; zakaz uchwalono większością 57,5% głosów.

Według portalu Swissinfo.ch uzasadnienia dla wprowadzenia zakazu zakrywania twarzy – czyli w praktyce zakazu burek (całkowite zakrycie twarzy) i nikabów (zakrycie ze szczeliną na oczy) – są dwojakie. Po pierwsze, ma to zapobiegać terroryzmowi i innym formom anonimowej przemocy, po drugie – promować równość kobiet i mężczyzn wśród muzułmanów. Komitet organizacyjny odrzuca zarzuty, że zakaz ograniczy wolność religii i jest zdania, że wzmocni on wartości obowiązujące w świecie zachodnim. Za wprowadzeniem zakazu opowiedziała się też grupa feministek i liberalnych muzułmanów.

Przeciwko wprowadzeniu zakazu w całym kraju jest większość parlamentu (który uchwalił w tej sprawie apel), rząd, organizacje praw człowieka, hierarchie chrześcijańskie oraz biznes turystyczny, obawiający się utraty pieniędzy od bogatych turystek z krajów Zatoki Perskiej.

Rząd uważa, że ewentualne wprowadzanie zakazu powinno być, tak jak dotychczas, pozostawione kantonom. Obecnie obowiązuje on w dwóch spośród 26 kantonów Szwajcarii. W 2019 roku, dla storpedowania inicjatywy referendum, parlament przegłosował przepisy przewidujące, że zasłaniać twarzy nie będzie wolno w urzędach i środkach komunikacji publicznej, jeśli jest to konieczne dla identyfikacji.

Według rządu wprowadzanie zakazu nie ma też sensu, bo dotyczyć będzie zaledwie około 30 kobiet w całym kraju. Liczba ta jednak wydaje się zaniżona, bo jeszcze w 2013 oficjalne szacunki mówiły o stu kobietach noszących burki, nie licząc tych w nikabach.

Obawy biznesu turystycznego, że przestaną do Szwajcarii przyjeżdżać na zakupy Arabowie z krajów Zatoki Perskiej, wydają się nieuzasadnione. Podobne obawy wyrażane były przed wprowadzeniem zakazu burek przez pierwszy w Szwajcarii kanton – Ticino w 2016 roku. Jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna: w roku wprowadzenia zakazu w Ticino liczba arabskich turystów nie spadła, lecz wzrosła o 2%.

Jednak wyraźna większość obywateli, aż 56% jest za zakazem, a tylko 40% przeciwko, więc prawie na pewno zostanie on przegłosowany ogromną większością. W dwóch kantonach, gdzie w ubiegłych latach odbyły się referenda, około dwóch trzecich głosujących głosowało za zakazaniem burek. W 2009 roku, przed głosowaniem nad zakazem minaretów, badania pokazywały, że większość jest przeciwna zakazowi, a jednak w głosowaniu większość poparła zakaz. Wywołało to wówczas polityczne trzęsienie ziemi w Szwajcarii, ale obecnie wyborcy najwyraźniej nie czują się zmuszani do ukrywania swoich poglądów i zmieniła się atmosfera społeczna dyskusji o islamie.

W Szwajcarii mieszka około 450 tysięcy muzułmanów czyli 4,5% ludności, proporcja ta podwoiła się od lat 90. Działa około 350 muzułmańskich organizacji, a wierni modlą się w ponad 300 meczetach. Wśród muzułmanów szwajcarskich najwięcej jest imigrantów z byłej Jugosławii, a około jednej piątej ma korzenie tureckie.

Jeśli zakaz burek zostanie przegłosowany, Szwajcaria stanie się ósmym krajem w Europie, w którym będzie on obowiązywał, po Francji, Belgii, Bułgarii, Danii i Włoszech; częściowe zakazy obowiązują w Niemczech, Norwegii i Holandii. Europejski Trybunał Praw Człowieka podtrzymał legalność zakazów zakrywania twarzy dwukrotnie, w sprawie Francji i Belgii.

Autorstwo: Grzegorz Lindenberg
Na podstawie: SwissInfo.ch [1] [2] [3]
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.