Szwajcarzy poparli zakaz burek

Opublikowano: 08.03.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1235

We wczorajszym ogólnokrajowym referendum w Szwajcarii zwyciężyli zwolennicy zakazu noszenia burek i innych zakryć twarzy. To kolejny sukces „Komitetu z Egerkingen”, czyli organizacji walczącej z rozwijaniem się politycznego islamu w Szwajcarii. Wcześniej udało mu się doprowadzić do zakazu budowy minaretów.

Ogółem za zakazem zasłaniania twarzy w miejscach publicznych zagłosowało 51,2 proc. uczestników niedzielnego referendum, natomiast przeciwnego zdania było 48.8 proc. głosujących. Według sondaży pomysł ten najbardziej podobał się wyborcom narodowo-konserwatywnej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), liberalnej Radykalno-Demokratycznej Partii Szwajcarii (FDP) i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (CVP).

Zakaz poparła także spora grupa zwolenników skrajnie lewicowych ugrupowań, które nawoływały do sprzeciwu wobec inicjatywy. Sprzeciw wobec islamizacji Szwajcarii poparło więc 23 proc. wyborców Zielonych oraz 20 proc. osób przyznających się do głosowania na Socjaldemokratyczną Partię Szwajcarii (SP). Jednocześnie zakaz zasłaniania twarzy poparło tylko 45 proc. młodych ludzi w wieku od 18 do 34 lat, natomiast liczba zwolenników tego rozwiązania rosła wraz z wiekiem.

Za zwycięstwem inicjatywy referendalnej „Tak dla zakazu zasłaniania twarzy” stoi Komitet z Egerkingen, czyli organizacja kierowana przez polityków wspomnianego SVP. Sprzeciwia się ona rozwojowi politycznego islamu w Szwajcarii, stąd już wcześniej lobbowała na rzecz zakazu budowy minaretów. Referendum w tej sprawie także okazało się zwycięskie, bo w listopadzie 2019 roku poparło je 57,5 proc. wszystkich głosujących.

„Czarny dzień dla naszej społeczności” – to z kolei komentarz szwajcarskiej Centralnej Rady Muzułmanów. Wyznawcy islamu twierdzą, że ta „decyzja otwiera stare rany, rozszerza zasadę prawnej nierówności i wysyła jasny sygnał wykluczenia dla muzułmańskiej mniejszości. „Oburzenia demokratycznym wyborem Szwajcarów nie kryje również Amnesty International, uważające zakaz za… dyskryminację kobiet.

Na podstawie: 20minutes.ch, srf.ch, amnesty.org
Zdjęcie: Hans (CC0)
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. drakonos 08.03.2021 13:37

    , a myślałem, że jest wolność wyboru i tolerancja. Smutne, że jakiś wariat odbiera mi możliwość ubierania się według własnego uznania.

  2. BANDZIORkaq 08.03.2021 18:26

    A ja tu widzę wołanie ludu o nagą twarz…. Z drugiej strony taka burka nie spełnia norm i daje pole do nadużyć, w końcu nie widać czy pod burką nosi się maseczkę z filtrem n95:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.