Badenia-Wirtembergia zakazuje burki i nikabu w szkołach

Opublikowano: 24.07.2020 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 905

Południowo-zachodni niemiecki land Badenii-Wirtembergii wprowadził od wtorku zakaz noszenia burki i nikabu, czyli pełnego zakrywania twarzy przez wszystkich uczniów w szkołach.

Premier landu Winfried Kretschmann z partii Zielonych wprost powiedział, że chodzi o islamski strój religijny i stwierdził, że burka i nikab nie jest częścią wolnego społeczeństwa. Do tej pory zakaz dotyczył nauczycieli, teraz rozszerzono go także na uczniów. W roku 2003 Sąd Federalny w Niemczech uznał, że zakazy noszenia zasłon twarzy przez nauczycieli mogą być wprowadzane przez poszczególne landy. Zakaz na terenie całych Niemiec obowiązuje też urzędników federalnych i żołnierzy.

Chociaż przypadki noszenia pełnych zasłon twarzy w szkołach były rzadkie, rząd landu uznał, że należy to uregulować prawnie. Trudniej jednak będzie wprowadzić taki zakaz na poziomie uniwersyteckim, bowiem studenci są osobami dorosłymi.

W Niemczech od jakiegoś czasu trwa gorąca debata na temat islamskich zasłon. W Hamburgu sąd odrzucił podobny zakaz wprowadzony przez radę miasta. Tu jednak podstawą do unieważnienia zasad zakazujących burek i nikabów był brak odpowiedniej regulacji na poziomie landu.

Wcześniej, w 2017 roku, Dolna Saksonia zaczęła wymagać, żeby uczniowie poprzez swój ubiór nie ograniczali komunikacji wymaganej do nauki i życia szkolnego, co w praktyce przekłada się na zakaz nikabu i burki. Podobnie jest w Bawarii, gdzie zakrywanie twarzy może mieć miejsce tylko wtedy, gdy szkolne przepisy tego wymagają.

Chrześcijańscy demokraci z CDU, z kanclerz Angelą Merkel włacznie, opowiadają się za zakazem na poziomie całego kraju. Podobnie politycy liberalnej FDP i skrajnie prawicowej AfD. Natomiast Zieloni są podzieleni i tylko część z nich uważa burkę i nikab za „symbol opresji”. Z drugiej strony podnoszą się głosy, że zakaz doprowadzi do stygmatyzacji i marginalizacji społeczności muzułmańskich. Filiz Polat, rzeczniczka polityki migracyjnej Zielonych, uważa, że jest to kwestia wolności noszenia symboli religijnych, istotna dla demokracji.

Niektóre landy poszły jednak dalej i w ośmiu z nich wprowadzono prawa dotyczące neutralności religijnej, które, jak alarmują tureckie media, „strukturalnie dyskryminują muzułmanki na rynku pracy”. Nieufność wobec kobiet noszących hidżab przejawia się także na prywatnym rynku pracy, ponieważ o wiele trudniej jest im znaleźć zatrudnienie, jeżeli aplikują wysyłając zdjęcia w chustach.

To, co część badaczy nazywa dyskryminacją, profesor Ruud Koopmans w wywiadzie udzielonym portalowi Euroislam.pl uznaje za kwestię braku integracji i dla niego nie jest zaskoczeniem, że osoby ortodoksyjnie podchodzące do islamu mają mniej kontaktów z resztą społeczeństwa, a przez to mniej zawodowych możliwości.

W Niemczech 54% osób opowiada się za zakazem. Zakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych w Europie wprowadziły Francja, Holandia, Dania, Belgia, Austria, Bułgaria i Łotwa. Takie zakazy istnieją także w krajach muzułmańskich, takich jak Tunezja, Maroko, czy Czad.

Autorstwo: (jw)
Na podstawie: DW.com [1] [2], TRTWorld.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. LichoNiespi 24.07.2020 12:58

    Badenia-Witembergia zakazuje burki i nikabu w szkolach, ale nakazuje calkowite zakrywanie twarzy ze wzgledu na tzw korona-swirusa .

  2. LichoNiespi 24.07.2020 13:02

    A wiecie czemu obecnie pozamykano wszystkie banki i tzw powazne urzedy panstwowe? Nie wiecie..to wam powiem…bo nakazali nosic tzw kagance ktore zakrywajom twarze…a tzw kamerki chcieliby widziec twarze.

  3. Kaczor3333 24.07.2020 14:03

    No i Ja również jestem za takim zakazem. Dostosować się mam do mniejszości czy większości. A skoro mi się nie podoba w danym kraju, jego kultura, nawyki i inne zwyczaje, to wyjeżdżam. A jeśli Ci się nie podoba ale tu siedzisz bo masz spokój i dają na przeżycie, to się dostosuj i zaakceptuj prawa i kulturę kraju w którym jesteś.

  4. MasaKalambura 24.07.2020 14:57

    Lepszy byłby przepis zakazujący przymuszać do noszenia pełnych zasłon twarzy. Tak, by kobiety i dziewczęta przymuszane do tego przez rodzinę miały możliwość dochodzenia swej wolności wyboru. Która w religii Islamu również jest. I nikab czy burka w Islamie jest opcją tylko, a nie obowiązkiem.

    Taki zakaz ogranicza jedynie wolność wyznania. W prawie Polskim byłby sprzeczny z konstytucją.

  5. Dandi1981 24.07.2020 16:54

    One zakrywaja twarz bo jak zosyana zgwalcone to ich winna ze za ladne byly, poztym publicznie musza chodzic z kims z rodziny do jakiegos tam wieku. Dlatego zakrywanie twarzy jest forma zniewolenia kobiet.

  6. Radek 24.07.2020 17:51

    Zakrywanie twarzy przez stare ale zgrabne kobiety pozwala im czuć się młodszymi i budzić zainteresowanie mężczyzn… dopóki nie pokarze twarzy…. wiele jest aspektów. Ale uważam, że każdy powinien móc nosić co chce na sobie. Jedynie jakieś minimalne okrycie powinno być w prawie wymagane aby nie chodzić nago chyba, że w jakiś specjalnych celach. Tak samo powinno móc się zakrywać twarz w miejscu publicznym, szczególnie w czasie wszędobylskich kamer.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.