W Katowicach powstanie Panteon Górnośląski

Opublikowano: 01.03.2020 | Kategorie: Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1410

Niebawem w Katowicach powstanie Panteon Górnośląski. Będzie on instytucją kultury współprowadzoną przez cztery podmioty: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką, województwo śląskie i prezydenta Katowic. Umowę w tej sprawie podpisano pod koniec ubiegłego tygodnia.

Wojciech Korfanty, dyktator III powstania śląskiego.

Zgodnie z założeniami, w ciągu trzech lat powstanie on w podziemiach katedry Chrystusa Króla w Katowicach. To tam, na ponad 2 tys. metrów kwadratowych za pomocą multimediów zostaną upamiętnione osoby ważne dla regionu – bohaterowie związani ze Śląskiem. Wśród nich znajdą się uczestnicy Powstań Śląskich oraz wybitne postaci związane z kulturą, nauką, sztuką i polityką. Realizacja przedsięwzięcia będzie możliwa dzięki rządowemu wsparciu finansowemu, bowiem na ten cel przekazano 40 mln złotych. Dodatkowo, miasto, województwo i Archidiecezja przekażą na ten cel w formie dotacji podmiotowej 9 000 000 zł (każdy podmiot po 3 000 000 zł). Zostaną one przekierowane na wydatki bieżące.

Inwestycja ma się zakończyć w 2022 roku. Jak podkreślił Jarosław Sellin, nastąpi to zatem „w setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy”.

„Nowa instytucja kultury będzie prowadzić działalność o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym w zakresie historii Górnego Śląska po zakończeniu I Wojny Światowej. Jednym z głównych celów utworzenia Panteonu jest uczczenie pamięci osób zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem twórców, artystów, naukowców, polityków, żołnierzy i ludzi Kościoła” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednakże równie ważnym celem powstania instytucji będzie upamiętnienie istotnych dla Śląska rocznic, takich jak: trzy Powstania Śląskie, stulecie przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski po ponad sześciuset latach jurysdykcji czeskiej i niemieckiej czy stulecie polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku.

Ile docelowo postaci znajdzie się w Górnośląskim Panteonie? Tego jeszcze nie wiadomo. Arcybiskup Wiktor Skworc poinformował, że Uniwersytet Śląski przygotował już biografie pierwszych 160 postaci.

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. SZS 01.03.2020 19:34

    Ciekawe, czy znajdzie się miejsce dla prawdziwego gospodarza ziemi Śląskiej – generała Jerzego Ziętka ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.