Klęska ślązakowców

Opublikowano: 10.04.2024 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1894

Szumne zapowiedzi autonomistów o nadchodzącym wielkim sukcesie wyborczym okazały się tanią propagandą.

Ruchy autonomiczne poniosły druzgocącą klęskę na Śląsku. Ruch Autonomii Śląska uzyskał w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego zaledwie 50 361 głosów (3,21%) a Komitet Wyborczy „Ślonzoki Razem” 36 730 głosów (2,34%).

Przypominam, że w spisie powszechnym z 2011 roku narodowość śląską deklarowało jeszcze 847 tysięcy osób (436 tysięcy osób deklarowało ją jako pierwszą), w 2021 roku było już tylko nieco ponad 585 tysięcy (232 tysiące osób podało tę identyfikację, jako pierwszą). Obserwujemy wręcz drastyczny spadek (odpowiednio) o 30,9 procent i 47 procent! Pomimo wspierania tej opcji przez liczne media, znane osoby i przyjaźnie nastawioną „zagranicę”. Dla Polski na szczęście te środowiska są podzielone organizacyjnie, i skłócone personalnie.

Piotr Spyra, lider Ruchu Obywatelskiego „Polski Śląsk” tak skomentował te wyniki: „Obóz ślązakowski stracił więc od ostatnich wyborów ponad 23 tys. głosów, a procentowo utracił co piątego wyborcę. To bardzo duży spadek. Moim zdaniem wiąże się to z faktem, że środowiska te uparcie budują etniczny model śląskiej tożsamości. Nie przystaje on zupełnie do obywatelskich społeczeństw dzisiejszej Europy. Taki model mieści się za to w tym, co politologia określa mianem etnonacjonalizmu. Śląscy wyborcy pokazali ostatniej niedzieli, że nie chcą iść w tym kierunku”.

Moim zdaniem głównym powodem klęski jest związanie ruchów ślązakowskich z obozem lewacko-liberalnym (Monika Rosa, Marek Kopiec, Łukasz Kohut czy pisarz Szczepan Twardoch). Dla Polski to dobre informacje.

Autorstwo: Łukasz Jastrzębski
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. rozrabiaka 10.04.2024 17:25

    “Dla Polski na szczęście te środowiska są podzielone organizacyjnie, i skłócone personalnie.” Oczywiscie że tak.

  2. Dandi1981 11.04.2024 09:33

    Tylko gwara slaska jest efektem germanizacji tych terenow najpierw by mowili po slasku pozniej po niemiecku temu ja po niemiecku i ich niemu znaczy tak , to hanba ze uzywaja jezyka wyrworzonego z germanizacji , gdzie patryioryzm i polskosc?

  3. rici 11.04.2024 12:41

    Z calej histori Slaska to Slask najdluzej przebywal pod panowaniem czeskim, pozniej austriackim, pozniej niemieckim, a najkrocej pod panowaniem polskim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.