W Katowicach powstanie Panteon Górnośląski
Niebawem w Katowicach powstanie Panteon Górnośląski. Będzie on instytucją kultury współprowadzoną przez cztery podmioty: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką, województwo śląskie i prezydenta Katowic. Umowę w tej sprawie podpisano pod koniec ubiegłego tygodnia.
Wojciech Korfanty, dyktator III powstania śląskiego.
Zgodnie z założeniami, w ciągu trzech lat powstanie on w podziemiach katedry Chrystusa Króla w Katowicach. To tam, na ponad 2 tys. metrów kwadratowych za pomocą multimediów zostaną upamiętnione osoby ważne dla regionu – bohaterowie związani ze Śląskiem. Wśród nich znajdą się uczestnicy Powstań Śląskich oraz wybitne postaci związane z kulturą, nauką, sztuką i polityką. Realizacja przedsięwzięcia będzie możliwa dzięki rządowemu wsparciu finansowemu, bowiem na ten cel przekazano 40 mln złotych. Dodatkowo, miasto, województwo i Archidiecezja przekażą na ten cel w formie dotacji podmiotowej 9 000 000 zł (każdy podmiot po 3 000 000 zł). Zostaną one przekierowane na wydatki bieżące.
Inwestycja ma się zakończyć w 2022 roku. Jak podkreślił Jarosław Sellin, nastąpi to zatem „w setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy”.
„Nowa instytucja kultury będzie prowadzić działalność o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym w zakresie historii Górnego Śląska po zakończeniu I Wojny Światowej. Jednym z głównych celów utworzenia Panteonu jest uczczenie pamięci osób zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem twórców, artystów, naukowców, polityków, żołnierzy i ludzi Kościoła” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jednakże równie ważnym celem powstania instytucji będzie upamiętnienie istotnych dla Śląska rocznic, takich jak: trzy Powstania Śląskie, stulecie przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski po ponad sześciuset latach jurysdykcji czeskiej i niemieckiej czy stulecie polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku.
Ile docelowo postaci znajdzie się w Górnośląskim Panteonie? Tego jeszcze nie wiadomo. Arcybiskup Wiktor Skworc poinformował, że Uniwersytet Śląski przygotował już biografie pierwszych 160 postaci.
Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0