Uniewinniono agentów tajnych służb ws. zabójstwa dziennikarza

Opublikowano: 03.02.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1448

Chodzi o zabójstwo serbskiego dziennikarza i funkcjonariuszy tamtejszych tajnych służb. Sąd Apelacyjny w Belgradzie uniewinnił 2 lutego w tej sprawie byłych już funkcjonariuszy serbskich służb wywiadowczych.

Byli oskarżeni w sprawie morderstwa dziennikarza Slavko Curuviji. Postępowanie toczyło się… prawie 25 lat. Slavko Curuvija, właściciel i redaktor naczelny dwóch niezależnych gazet, był jednym z bardziej wpływowych i znanych publicystów w Serbii lat 1990. 11 kwietnia 1999 r. został śmiertelnie raniony 13 strzałami przed swoim domem w Belgradzie. Był to czas, kiedy w Serbii interweniowało wojskowo NATO, po stłumieniu rewolty Albańczyków w Kosowie. Kilka dni przed zabójstwem prorządowe media nazwały 49-letniego dziennikarza „zdrajcą” za właśnie za nawoływanie NATO do interweniowania w Serbii.

Były szef wywiadu Radomir Marković i inny wysoki funkcjonariusz Milan Radonjic zostali skazani w tej sprawie na 30 lat więzienia. Dwóch innych wyższych rangą funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, Ratko Romic i Miroslav Kurak, zostało skazanych wyrokami po lat 20.

Prokurator i obrona złożyli apelację. „Wobec braku bezpośrednich i pośrednich dowodów, które w sposób wiarygodny potwierdzałyby udział oskarżonych Markovicia, Radonjica, Kuraka i Romicia”, sąd apelacyjny ogłosił właśnie decyzję o ich uniewinnieniu. W przypadku Radomira Markovića niewiele to zmienia. Ten odsiaduje już 40 lat więzienia za zabójstwo byłego prezydenta Serbii Ivana Stambolicia i czterech innych przywódców politycznych opozycji z lat 1990.

Wyrok odebrano częściowo krytycznie, jako chęć zamiatania pod dywan wielu innych zbrodni z końca XX wieku krytyków reżimu Slobodana Miloszevicia. Fundacja Slavko Curuvija uważa, że dawne służby „nadal mają ogromny wpływ na serbski wymiar sprawiedliwości i życie polityczne kraju”. „Jestem zszokowana tym skandalicznym wyrokiem” – mówiła córka zamordowanego dziennikarza.

Wyrok został też skrytykowany przez organizację Reporterzy bez Granic na Bałkanach. „Smutny dzień dla dziennikarstwa” – napisał ambasador USA w Serbii Christopher Hill.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Baltazar Bombka 03.02.2024 12:23

    “Śmiertelnie ugodzony 13 strzałami”? Mam rozumieć że został zastrzelony z łuku? Ugodzić można nożem, a z broni można postrzelić. Można prosić o wyjaśnienie?

  2. sga 03.02.2024 12:51

    nie zadaj za wiele od najwyzszego…czasu 😀
    myslisz ze im sie chce jakos super spolszczac cudze teksty

  3. Denisrozrabiaka 03.02.2024 14:04

    W tym wypadku nie czepiamy się skąd jest artykuł, bo ciekawa treść.

    “„Smutny dzień dla dziennikarstwa” – napisał ambasador USA w Serbii Christopher Hill.” Dla Amerykanów na pewno bez korzyści…

    W Polsce jest inaczej? Hmmmm

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.