Unia Europejska zamierza przedłużyć życie smartfonów

Opublikowano: 06.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1329

Firmy zajmujące się produkcją elektroniki użytkowej mają specjalnie wytwarzać towary wymagające częstszej wymiany. Unia Europejska zamierza wprowadzić z tego powodu specjalne przepisy, aby obywatele państw członkowskich nie musieli zbyt szybko kupować sobie nowych smartfonów i tabletów.

Eksperci pracujący dla Komisji Europejskiej zwrócili uwagę na krótką żywotność sprzętu elektronicznego. Szacują, że przeciętny smartfon i tablet musi zostać wymieniony po góra 2-3 latach użytkowania. Dzieje się tak z powodu krótkiej żywotności baterii, których najczęściej po prostu nie można wymienić.

Tymczasem częste wymiany podobnych urządzeń przez Europejczyków powodują zwiększanie się śladu węglowego, który UE chce ograniczyć w ramach swojej polityki klimatycznej. Celem Brukseli jest więc zmuszenie producentów pokroju Apple, Google i Samsung do dostarczenia użytkownikom sprzętu do co najmniej pięcioletniego użytku.

W myśl przepisów przygotowanych przez KE, giganci technologiczni będą musieli zapewnić swoim klientom dostęp do części zamiennych w postaci baterii, wyświetlaczy, ładowarek, tylnej obudowy czy kart pamięci. Obecnie choćby wymiana baterii w smartfonie jest praktycznie niemożliwa.

Smartfony, tablety czy telefony komórkowe zyskałyby także specjalne oznaczenia. Miałyby one informować użytkowników o żywotności baterii, a także o odporności urządzeń na wodę czy kurz.

Ponadto UE zamierza zobowiązać firmy do wsparcia oprogramowania i aplikacji dla urządzeń na okres co najmniej pięciu lat. Chodzi głównie o aktualizacje ich funkcjonalności oraz zabezpieczeń. Nowym prawem nie byłyby jednak objęte telefony z giętkimi bądź elastycznymi wyświetlaczami oraz urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach.

Autorstwo: MM
Na podstawie: MoneyControl.com, Engadget.com, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.