Trwa włoski strajk operatorów żurawi wysokościowych

Opublikowano: 27.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1201

W zeszłym tygodniu rozpoczął się protest operatorów żurawi wieżowych. W całej Warszawie stanęło pod koniec tygodnia ponad 100 budów. Firmy pośredniczące w zatrudnianiu pracowników zaprosiły protestujących na rozmowy, oraz zapowiedziały, że protestujący nie poniosą konsekwencji za odmowę wykonywania swoich obowiązków. Operatorzy domagają się podwyżek, umów o pracę, bezpieczeństwa i dodatków wysokościowych.

https://www.youtube.com/watch?v=eobFCWKfZUE

Z rozmów jednak nic konkretnego nie wynikło, dlatego wczoraj protest był kontynuowany w formule strajku włoskiego pod hasłem „Dbamy o BHP”, a firmy pośredniczące dostały pismo z oficjalnymi żądaniami protestujących zrzeszonych w Warszawskiej Międzyzakładowej Komisji Budowlanej OZZ IP.

Inicjatorzy protestu wezwali uczestników do skrupulatnego przestrzegania przepisów BHP, czyli zakończenia pracy po 8 godzinach, reagowania na wszystkie nieprawidłowości, usterki lub braki, i odmawiania wykonywania obowiązków, jeśli takie zauważą.

Organizatorzy dostali też informacje, że na wielu budowach odmówiono operatorom dźwigów prawa do protestu. „Docierają do nas sygnały, że na niektórych budowach pośrednicy lub kierownicy budów grożą operatorom zwolnieniem za to że ci chcą pracować zgodnie z przepisami. Pamiętajcie że te groźby są bezpodstawne”- czytamy na stronie organizatorów protestu.

Protest odbywa się w Warszawie, Trójmieście i Bydgoszczy. „Niektórzy pośrednicy już zapowiedzieli, że nie będą płacić kar umownych za opóźnienia w budowie, kilka osób już zostało zwolnionych, i są plany wymienienia protestujących pracowników na innych. Działamy w granicach prawa, a chcą nas zwalniać za przestrzeganie przepisów BHP” – mówi w rozmowie z naszym portalem jeden z operatorów, inicjator protestu.

Główne postulaty Warszawskiej Międzyzakładowej Komisji Budowlanej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywy Pracowniczej to: ustanowienie minimalnej stawki godzinowej dla operatorów żurawi wieżowych na poziomie co najmniej dwukrotności minimalnej stawki, zapewnienie wszystkim operatorom żurawi wieżowych umów o pracę, ustanowienie „dodatku wysokościowego” w wysokości 3 zł brutto za godzinę za pracę na żurawiu wolnostojącym powyżej 60 metrów oraz dodatku 3 zł brutto na godzinę za każdą kotwę mocującą żuraw do budynku w przypadku żurawi kotwionych do budynku.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.