Transparentny notariusz

Opublikowano: 19.07.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 808

Nowelę ustawy o notariacie, która zakłada nagrywanie czynności notarialnych, zapowiada minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Chodzi o zwalczanie lichwiarskich pożyczek.

W kodeksie karnym ma się zaś pojawić zapis o odpowiedzialności karnej od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla tego, „kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne, niepozostające w bezpośrednim związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, żąda od niej odsetek, wynagrodzenia lub jakiegokolwiek innego świadczenia pieniężnego z tytułu udzielenia świadczenia, o łącznej wartości przekraczającej równowartość należnych odsetek maksymalnych”.

W czerwcu Rzecznik praw Obywatelskich Adam Bodnar opowiedział się w liście do Krajowej Rady Notarialnej za nagrywaniem czynności notarialnych – aby lepiej chronić interesy stron, np. w sytuacji utraty mieszkania w wyniku zawierania niekorzystnych umów pożyczkowych. Jak informuje portal Bezprawnik.pl, ma to zapobiec sytuacjom, w których ludzie, w wyniku podpisania niekorzystnych dla nich pełnomocnictw lub innych aktów notarialnych, tracili dorobek całego życia. Historie, które opisuje w swoim liście Bodnar, mają jeden wspólny mianownik: dokumenty, których treść była niezrozumiała dla poszkodowanych.

Remedium na te problemy ma być nagrywanie czynności notarialnych, co umożliwiłoby weryfikację rzetelności notariusza. Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą Prawo o notariacie „Notariusz jest obowiązany udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej” (art. 80 §3). Z oczywistych względów brak nagrania (audio i/lub wideo) jest przeszkodą do oceny, czy notariusz dochował swoich zawodowych obowiązków i postąpił zgodnie z etyką zawodową.

Minister Ziobro postuluje także nagrywanie czynności komorniczych.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. skyhigh 19.07.2016 15:53

    bardzo dobrze, do tego dołączyć obowiązkowe rejestrowanie przesłuchania prokuratorskiego, policyjnego, lekarskiego, adwokackiego itd.
    dobrać sie do D tym wszystkim popeerelowskim synusiom i córuniom

  2. 8pasanger 19.07.2016 23:59

    PRL bym do tego nie mieszał.Wiele spraw u notariuszy budzi wątpliwości.W Polsce poziom zaufania do zawodów tzw. zaufania publicznego jest niezwykle niski i wiele czarnych owiec powinno opuścić szeregi notariatu adwokatury i radców prawnych czy zawodu lekarza.jednak te korporacje uparcie nie dokonują samooczyszczenia.Nagrywanie czynności notarialnych utrudni przekręty.Popieram!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.