Czterech notariuszy na ławie oskarżonych

Opublikowano: 10.05.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 503

Czterech notariuszy zasiadło wczoraj na ławie oskarżonych szczecińskiego sądu. Z ustaleń prokuratury wynika, że byli zamieszani w proceder przejmowania mieszkań od osób starszych, schorowanych bądź uzależnionych od alkoholu.

Niezwykle rzadko zdarza się by w charakterze oskarżonych przed wymiarem sprawiedliwości stanęło aż czterech notariuszy. Sprawa, która rozpoczęła się wczoraj w szczecińskim Sądzie Okręgowym była przedmiotem ponad rocznego śledztwa prowadzonego przez Centralne Biuro Śledcze Policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Przedmiotem dochodzenia była działalność grupy przestępczej działającej na terenie województwa zachodniopomorskiego, trudniącej się wyłudzaniem atrakcyjnych, dużych mieszkań od osób dotkniętych trudną sytuacją życiową. Szajka składała się z „przedstawicieli handlowych”, którzy typowali i nachodzili osoby w wieku podeszłym, samotne, chore i zmagające się z uzależnieniem. Oferowali im zamianą lokalu na mniejszy i wypłatę różnicy w cenie. Ofiary były oprowadzane po imponujących mieszkaniach, które według oszustów miały stać się ich własnością.

W kolejnym etapie do akcji wkraczali notariusze pieczętujący umowy kupna, których przedmiotem były inne mieszkania, znacznie różniące się standardem od tych wcześniej zaprezentowanych. Ofiary nie miały w swoim otoczeniu nikogo, kto by dostrzegł próbę oszustwa i zapobiegł nieszczęściu.

Czterem notariuszom zarzuca się „doprowadzanie pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzania lokalami mieszkalnymi, poprzez wprowadzenie ich w błąd, co do rzeczywistych zamiarów wywiązania się z treści poszczególnych umów cywilnoprawnych, jak również poprzez wykorzystanie niezdolności pokrzywdzonych do zrozumienia przez nich podejmowanych czynności prawnych”.

Prokuratura podkreśla, że szczególnie szkodliwy społecznie był fakt że, „gdy osoby takie wyrażały zainteresowanie wybranym lokalem, dochodziło do zawarcia jednej lub kilku umów cywilnoprawnych, których treść nie odpowiadała jednak wcześniejszym ustaleniom”.

Według śledczych trzech rejentów w pełni świadomie uczestniczyła w procederze. Oni usłyszeli zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Czwarty notariusz jest oskarżony o niedopełnienie obowiązków.

Jednym z oskarżonych jest znany szczeciński notariusz Cezary P., który w 2018 roku sprzedał w Łodzi nieruchomość objętą zakazem sprzedaży. Otrzymał wówczas roczny zakaz wykonywania zawodu.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 10.05.2019 12:59

    będzie kara pogrożenia palcem

  2. beth 11.05.2019 09:04

    bo w państwie t………….m jest mianowicie tak;

    https://www.youtube.com/watch?v=xGUOLzr7mIc

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.