Sól jodowana chroni przed zawałem

Opublikowano: 26.04.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 312

Portal „MedicalXpress” opublikował materiał, w którym naukowcy opisali, w jaki sposób jodowana sól może zapobiec zawałowi serca.

Według danych ekspertów, jodowana sól może zapobiec około 500 tysiącom zgonów, spowodowanych chorobami układu sercowo-naczyniowego.

W trakcie badań naukowcy stwierdzili, że wiele osób ma niedobór potasu, który pomaga utrzymać ciśnienie krwi, a także zmniejszyć obciążenie naczyń krwionośnych. Ta substancja w dużych ilościach znajduje się w jodowanej soli.

„Nasz model komputerowy pokazał, że jeśli zastąpi się zwykłą sól solą jodowaną, można uniknąć 460 tysięcy zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych rocznie, w tym 208 tysięcy z powodu udaru mózgu i 175 tysięcy z powodu chorób serca” – stwierdzili naukowcy.

Zdjęcie: andreas160578 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.om


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Masakrator 26.04.2020 14:54

  Dla osób z wysokim ciśnieniem sól jest zabójcza. WTF?

 2. Collega 26.04.2020 20:25

  Odnoszę wrażenie, że im bardziej ludzie ograniczają sól, tym większe mają problemy z ciśnieniem.
  Sam solę bardzo dużo bo czuję, że tego potrzebuję; ciągle mam niskie ciśnienie i świetnie się czuję.
  Niedobór soli jest gorszy niż nadmiar. Dlatego w szpitalach nawadniają pacjentów solą fizjologiczną.

 3. polantek 26.04.2020 22:27

  Pewna znajoma, osoba w średnim wieku, zasłabła poważnie na ulicy – diagnoza – brak soli. Sól bywa zanieczyszczona lub “ulepszona” i ta może być szkodliwą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.