Uszkodzenie ekosystemów słodkowodnych przez sól drogową

Opublikowano: 15.03.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1275

Nowe badania pokazują, że powszechne stosowanie soli przemysłowej uszkadza ekosystemy słodkowodne. Co więcej, stężenia soli w wodzie uznane przez organy regulacyjne w USA, Kanadzie i Europie za bezpieczne nie są wystarczające do ochrony życia morskiego. Bioróżnorodność i normalne funkcjonowanie tych ekosystemów są obecnie poważnie zagrożone.

Badacze wskazują na sól drogową, a także wykorzystanie soli w rolnictwie i górnictwie jako przyczynę wzrostu stężenia soli w wodzie. Wzywają również do ściślejszej rządowej kontroli użycia soli. Stężenia soli w jeziorach i rzekach w Ameryce Północnej i Europie wzrosły w ostatnich dziesięcioleciach z powodu odladzania dróg. Badanie Uniwersytetu Kalifornijskiego pokazuje, że poziomy uważane za bezpieczne powinny zostać obniżone.

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty w 16 miejscach w USA, Kanadzie, Szwecji i Hiszpanii, odnotowując wpływ wzrastającego poziomu chlorku sodu (jednego z najczęstszych rodzajów soli) w wodzie pobieranej z jezior. Nawet przy progach, które uważano za bezpieczne — 230 miligramów chlorku na litr w USA i 120 miligramów chlorku na litr w Kanadzie — zaobserwowano znaczną śmiertelność zooplanktonu i wzrost glonów. W Europie progi są zwykle wyższe.

Zooplankton jest kluczowym źródłem pożywienia dla młodych ryb, a jego wyginięcie niesie za sobą poważne konsekwencje. W 73% stanowisk ponad połowa populacji zooplanktonu wymarła przy stężeniu soli zatwierdzonym w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych jako bezpieczne. Kiedy zooplankton znika, rozwijają się glony. Wzrost glonów w wodzie może prowadzić do zmniejszenia przejrzystości wody, co może również wpływać na organizmy żyjące na dnie jezior.

Utrata zooplanktonu, prowadząca do wzrostu glonów, może zmienić ekosystemy jezior w sposób, który może zmienić usługi świadczone przez jeziora, takie jak możliwości rekreacyjne, jakość wody pitnej i rybołówstwo. Naukowcy twierdzą, że korzyści płynące z używania soli – na przykład w celu zapobiegania wypadkom drogowym – muszą być starannie wyważone z wpływem na środowisko, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmieniające się warunki w wyniku zmiany klimatu.

Wyniki badania wskazują, że poziomy zasolenia, które degradują ekosystemy, są niższe niż wcześniej sądzono, a ryby, glony i inne organizmy prawdopodobnie są dotknięte poziomem typowym dla środowiska i jeśli chcemy zachować ekosystemy słodkowodne na przyszłość, musimy ustalić bardziej rygorystyczne limity zanieczyszczenia solą.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „PNAS”.

Na podstawie: PNAS.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.