Siąść do stołu ze związkami

Opublikowano: 12.05.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

Koniec unikania rozmów ze związkami zawodowymi. Resort pracy szykuje zmiany – pracodawca będzie zmuszony podjąć negocjacje w sporze zbiorowym. O tym, czy spór jest legalny, czy też nie, w ekspresowym tempie ma decydować sąd.

Resort pracy przekazał związkom zawodowym i organizacjom pracodawców roboczy projekt zmiany ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Według nowego prawa pracodawcy zyskają możliwość zwrócenia się do sądu, jeżeli mają wątpliwości co do legalności sporu zbiorowego w ich firmie. Będą mieli na to siedem dni. W ciągu kolejnego tygodnia sąd będzie musiał wydać orzeczenie, czy spór jest zgodny z prawem. Związkom przysługuje odwołanie, ale wyrok sądu II instancji musi zapaść w ciągu 2 tygodni. Jeśli ten uzna spór za zgodny z prawem, negocjacje stron będą musiały rozpocząć się do trzech dni od momentu doręczenia orzeczenia. „Solidarność” jest z projektu zadowolona: „Do tej pory pracodawca często po prostu oświadczał, że nie uznaje sporu. Nie było środków, żeby zmusić go do podjęcia rokowań, więc sprawa miesiącami wisiała w próżni” – wyjaśnia Sławomir Adamczyk z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Z optymizmem „Solidarności” i organizacji pracodawców nie zgadza się jednak Jakub Grzegorczyk z OZZ Inicjatywa Pracownicza. Popiera rozwiązanie, które mówi, by to sądy rozstrzygały w szybkim tempie o legalności sporu. Co do reszty zmian ma jednak wątpliwości: „Naszym problemem jest nie tyle podejmowanie rokowań, co skłonienie firm do współpracy na dalszych etapach. Niedawno Amazon odstąpił od mediacji z naszą organizacją. To, czego w tej nowelizacji brakuje, to wyższe sankcje za łamanie ustawy. Grzywna nie jest wystarczająca, firmy się nią nie przejmują” – mówi.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ