Siąść do stołu ze związkami

Opublikowano: 12.05.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 541

Koniec unikania rozmów ze związkami zawodowymi. Resort pracy szykuje zmiany – pracodawca będzie zmuszony podjąć negocjacje w sporze zbiorowym. O tym, czy spór jest legalny, czy też nie, w ekspresowym tempie ma decydować sąd.

Resort pracy przekazał związkom zawodowym i organizacjom pracodawców roboczy projekt zmiany ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Według nowego prawa pracodawcy zyskają możliwość zwrócenia się do sądu, jeżeli mają wątpliwości co do legalności sporu zbiorowego w ich firmie. Będą mieli na to siedem dni. W ciągu kolejnego tygodnia sąd będzie musiał wydać orzeczenie, czy spór jest zgodny z prawem. Związkom przysługuje odwołanie, ale wyrok sądu II instancji musi zapaść w ciągu 2 tygodni. Jeśli ten uzna spór za zgodny z prawem, negocjacje stron będą musiały rozpocząć się do trzech dni od momentu doręczenia orzeczenia. „Solidarność” jest z projektu zadowolona: „Do tej pory pracodawca często po prostu oświadczał, że nie uznaje sporu. Nie było środków, żeby zmusić go do podjęcia rokowań, więc sprawa miesiącami wisiała w próżni” – wyjaśnia Sławomir Adamczyk z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Z optymizmem „Solidarności” i organizacji pracodawców nie zgadza się jednak Jakub Grzegorczyk z OZZ Inicjatywa Pracownicza. Popiera rozwiązanie, które mówi, by to sądy rozstrzygały w szybkim tempie o legalności sporu. Co do reszty zmian ma jednak wątpliwości: „Naszym problemem jest nie tyle podejmowanie rokowań, co skłonienie firm do współpracy na dalszych etapach. Niedawno Amazon odstąpił od mediacji z naszą organizacją. To, czego w tej nowelizacji brakuje, to wyższe sankcje za łamanie ustawy. Grzywna nie jest wystarczająca, firmy się nią nie przejmują” – mówi.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.