Sensacja zamiast wiedzy?

Opublikowano: 21.03.2025 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 794

W odniesieniu do publikacji medialnych na temat wilków, zawierających nieścisłości i manipulacje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot ponawia apel do dziennikarzy, redaktorów i wydawców o rzetelne i zgodne z naukową wiedzą przedstawianie Canis lupus – gatunku podlegającego w Polsce ścisłej ochronie prawnej. Sensacyjne doniesienia o wilkach nie tylko wprowadzają opinię publiczną w błąd, ale także mogą prowadzić do eskalacji konfliktów i kreowania fałszywego obrazu tych zwierząt.

W ostatnich tygodniach media obiegły doniesienia, które w nieuzasadniony sposób demonizują wilka. Poniżej przedstawiamy trzy przykładowe manipulacje…

1. TerazKrosno.pl: „Wataha wilków w biały dzień, zaledwie kilka metrów od domu, porwała psa w obecności jego właścicielki” – tego typu narracja wywołuje strach, sytuując wilki jako gatunek zagrażający człowiekowi, co buduje fałszywy obraz agresji tych zwierząt.

2. wBieszczady.pl2: „Niebezpieczne spotkanie z wilkiem w Bieszczadach. Pracownik leśny uwięziony na drzewie” – ten przypadek wykorzystuje mechanizm społecznego dowodu słuszności, powołując się na relację Instytutu Analiz Środowiskowych [IAŚ], zajmującego się „racjonalną ochroną przyrody”, potwierdza rzekome zagrożenie ze strony wilków. Tymczasem IAŚ to fundacja wspierająca myśliwych, a jej opinie celowo wzmacniają przekonanie o niebezpieczeństwie.

3. GazetaWroclawska.pl: „Uwaga wilki! Takie ostrzeżenie wydały gminy Żukowice i Głogów. Wokół Grodźca Małego znaleziono kilkanaście rozszarpanych saren” – ten alarmujący tytuł ma na celu przyciągnięcie uwagi czytelników. W treści pojawia się interpretacja sytuacji, jakoby prawo uniemożliwiało jakiekolwiek działania wobec wilków, co nie jest zgodne z faktami. Budowanie atmosfery zagrożenia odbywa się tutaj kosztem rzetelności.

Kreowanie obrazu wilka jako zwierzęcia, które jest zagrożeniem dla człowieka i przedstawianie go w sposób oderwany od faktów naukowych to działania, które nie służą rzetelnej debacie publicznej. Mówienie, że wilki atakują drzwi tarasowe, wyrywają psy właścicielom czy zaganiają pracowników leśnych na drzewo, bez sprawdzenia faktów oraz uwzględniania kontekstu (graniczenie zabudowań domowych z lasem i brak ogrodzenia, wejście pracownika leśnego między wypoczywające wilcze stado) jest budowaniem sensacji. Wilki polegają na słuchu i węchu, a nie wzroku. To zwierzęta dzikie, odgrywają kluczową rolę w ekosystemach – ich ochrona jest niezbędna dla zachowania bioróżnorodności. W Polsce istnieją procedury zarządzania sytuacjami konfliktowymi, a decyzje dotyczące ochrony gatunkowej powinny opierać się na faktach, a nie na medialnej nagonce – komentuje Katarzyna Wiekiera z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot przypomina list otwarty skierowany do mediów w 2021 roku, wzywający do rzetelnego przekazywania informacji o wilkach. Został on przygotowany przez 40 organizacji i instytucji zajmujących się popularyzacją naukowej wiedzy na temat wilków, a uwagi w nim zawarte nadal są aktualne – dotyczą manipulacji medialnych, stosowanie niewłaściwego języka oraz szerzenie niepotwierdzonych informacji, które przyczyniają się do budowania strachu i niechęci wobec tego gatunku.

Obniżenie statusu ochronnego wilka w Konwencji Berneńskiej już dziś stanowi poważne zagrożenie dla całego systemu ochrony przyrody w Europie, zwłaszcza w dobie kryzysu bioróżnorodności. Nieuzasadniony odstrzał doprowadzi do rozbicia rodzinnych struktur wilczych, co paradoksalnie może skutkować większą liczbą konfliktów ze zwierzętami gospodarskimi.

Po raz kolejny apelujemy do przedstawicieli mediów o stosowanie rzetelnych źródeł, konsultowanie treści z ekspertami oraz unikanie języka budzącego nieuzasadnioną panikę. Tylko odpowiedzialne i oparte na faktach dziennikarstwo, realizowane zgodnie z zasadami wskazanymi w liście otwartym, będzie w stanie zapobiegać budowaniu niepotrzebnych społecznych napięć oraz poszerzać wiedzę o roli wilka w przyrodzie. Zamiast strachu – edukacja.

Autorstwo: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Zdjęcie: Pixel-mixer (CC0)
Nadesłano do portalu WolneMedia.net

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. las 21.03.2025 14:16

    Znaczy się mamy suche fakty i to „niedobra o tym pisac”?

  2. Radek Wicherek 21.03.2025 17:26

    No dobrze, cały czas jest mowa o manipulacji, ale nie dowiedziałem się w sumie na czym ta manipulacja miałaby polegać. Najlepiej na podanych przykładach, ale i przy nich ciągle jest tylko mowa o wywoływaniu taniej sensacji, ale nie jest wytłumaczone dlaczego tak uważają autorzy. Może przynajmniej należałoby rzucić zalążek uzasadnienia takiej opinii, zamiast samych oskarżeń, co byłoby bardziej wiarygodne?

  3. Jolanta Góralska 22.03.2025 07:19

    Miałam piękne gospodarstwo. Przez kolejne 4 sezony uprawy niszczyły dziki. Na krótko byliśmy w stanie niwelować straty. Po telefonie do nadleśnictwa dowiedzieliśmy się, że terroryzm ekologów doprowadził do nadmiernej populacji wilków. Atakują dziki, więc te w poszukiwaniu żeru i bezpieczniejszego miejsca dla małych, ruszyły na gospodarstwa. Odstrzały są ściśle limitowane, nawet posiadanie broni nie rozwiązuje problemu. Eko-terroryzm najskuteczniej niweluje wszelki trud człowieka prowadząc do jego wyginięcia jako gatunku, choć podobno najbardziej inteligentnego.

  4. pikpok 22.03.2025 09:10

    Po co wypuszczono spowrotem wilki do lasów? Możliwe, że po to aby ludziom odechciało się żyć na peryferiach. Wszyscy mamy być zamknięci w dużych aglomeracjach, by łatwiej nami zarządzać?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.